Joriy yilning 10-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov va Yaponiya xalqaro hamkorlik tashkiloti (JICA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Miyazaki Suguru o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda A.Burxanov mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha davlat siyosati va amalga oshirilayotgan islohotlarga qisqacha to‘xtalib, mazkur yo‘nalishda Yaponiya bilan hamkorlik va uning samaralarini alohida eʼtirof etdi.
JICA rahbari, o‘z o‘rnida, mazkur sohadagi o‘zgarish va ko‘rilayotgan choralarni yuqori baholab, ikki davlat o‘rtasida, shu jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida yo‘lga qo‘yilgan konstruktiv muloqot va hamkorlikni yana-da kuchaytirishga tayyorligini bildirib o‘tdi.
Jumladan, JICA hamkorligida davlat xizmati etikasi hamda davlat xaridlari tizimini tartibga solish bo‘yicha Yaponiya tajribasini o‘rganish, korrupsiyaning oldini olish jarayoniga axborot texnologiyalarini keng joriy etish, korrupsiyaga qarshi kurashish siyosatini shakllantirishda yaponiyalik mutaxassislarni jalb etish masalalarida yaqindan hamkorlik o‘rnatish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan qo‘shma loyihalar va o‘quv dasturlarini ishlab chiqish hamda soha yuzasidan Yaponiya tajribasini o‘rganish ishlarini davom ettirishga kelishib oldilar.

10 марта директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов провёл встречу с главой Представительства Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в Узбекистане Миядзаки Сугуру.
На встрече Акмаль Бурханов ознакомил гостей с государственной политикой и проводимыми реформами в сфере предупреждения и борьбы с коррупцией в Узбекистане. Он также особо отметил плодотворное сотрудничество с Японией в этом направлении.
Глава Представительства JICA со своей стороны высоко оценил изменения и предпринимаемые меры в этой сфере, и выразил готовность к дальнейшему укреплению конструктивного диалога и сотрудничества между двумя странами, в том числе в сфере противодействия коррупции.
В частности, стороны обсудили вопросы изучения японского опыта этики государственной службы и регулирования системы государственных закупок, широкого внедрения информационных технологий в процесс предотвращения коррупции в сотрудничестве с JICA, привлечения японских экспертов к формированию антикоррупционной политики.
В завершение встречи стороны договорились продолжить работу по разработке совместных проектов и образовательных программ, направленных на предотвращение коррупции, а также изучению опыта Японии в данной сфере.