Halol va sog‘lom raqobat, korrupsiyadan xoli tadbirkorlik muhitini yaratishda tadbirkorlik subyektlarining huquqiy madaniyatini yuksaltirish, biznesda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni kuchaytirish hamda insofli tadbirkorlar qatlamini kengaytirish dolzarb vazifalardan sanaladi. Shu kabi chora-tadbirlarni samarali amalga oshirish maqsadida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi o‘rtasida 2021-yil 30-noyabrda o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolangan.
Shuningdek, ushbu Bitim orqali mamlakatda qulay ishbilarmonlik va investitsion muhitni shakllantirish, tadbirkorlar manfaatlari ustuvorligi va xususiy mulkning daxlsizligi prinsiplarini amalda ruyobga chiqarishga ko‘maklashish, ularning faoliyatiga salbiy taʼsir ko‘rsatadigan yoki cheklaydigan sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan takliflar ishlab chiqish kabi muhim vazifalar ham belgilab olingan.
Shu maqsadda Agentlik, Savdo-sanoat palatasi, Biznes-ombudsman hamkorligida 2023-yil  I-choragi davomida 2 490 nafar tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlik faoliyatini yuritishda noqonuniy aralashuvlar, shuningdek, yuzaga kelayotgan tizimli muammolarni aniqlashda shaffoflikni taʼminlashga qaratilgan so‘rovnoma o‘tkazildi.
Unda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish jarayonida korrupsiyaviy holatlarga duch kelganmisiz, degan savolga respondentlarning 206 nafari (8,2%) “ha, doimo”, 825 nafari (34%) “gohida”, 1459 nafari (58,8%) “hech qachon”  deb javob qaytargan.  Respondentlarning 1664 nafari (66,6%) fikricha, so‘nggi bir yil davomida o‘zi yashab kelayotgan tuman (shahar)da korrupsiya darajasi kamaygan, 290 nafari (11%) ko‘payganligini, 536 nafari esa (21,4%) o‘zgarmaganligini bildirgan.
So‘rovnoma ishtirokchilarining 850 nafariga ko‘ra, litsenziya olishda tadbirkor ko‘proq korrupsiyaga kirishishga majbur, 792 nafari esa yer maydoni ajratilishida, 598 nafari tadbirkorlik faoliyatini tekshirishda bu illatga duch kelayotganligini qayd etgan.
Joriy yilning may oyi davomida 3 200 nafar tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida navbatdagi so‘rovnoma o‘tkazildi. Unda tadbirkorlik subyektlarining 333 tasi (10,4%) banklarga kredit olish bo‘yicha yo‘llagan murojaatlari  2 oydan ortiq, 292 tasi (9,1%) 2 oy, 713 tasi (22,3%) 1 oy, 772 tasi (24,1%) 15 kun, 689 tasi (21,6%) 10 kun muddatda ko‘rib chiqilganligini bayon qilgan.
So‘rov natijalari ko‘rsatishicha, kredit olish masalasidagi murojaatlarning 1275 tasi (39,9%) banklar tomonidan qabul qilinmasdan qaytarilgan.
Agarda duch kelgan bo‘lsangiz, bankning qaysi darajadagi xodimi norasmiy to‘lov yoki sovg‘a talab qilgan, degan savolga tadbirkorlarning 534 nafari (16,7%) kredit bo‘limi boshlig‘i, 507 nafari (15,9%) kredit bo‘limi mutaxassisi, 399 nafari (12,5%) filial boshqaruvchisi, 161 nafari (5%) bankning viloyat boshqarmasi masʼul xodimi, 108 nafari (3,4%) bankning viloyat boshqarmasi boshlig‘i tomonidan to‘lov yoki sovg‘a qilishga majbur qilinganligini maʼlum qilgan.
Tadbirkorlarning 466 nafari (15,4%) qayd etishicha, norasmiy to‘lovlar yoki sovg‘alarning taxminiy qiymati 1 mln so‘mdan 10 mln so‘mgacha qiymatni tashkil etadi. 452 nafar tadbirkor (15%)  bu miqdorni 100 ming so‘mdan 1 mln so‘mgacha deb javob qaytargan bo‘lsa, 316 nafari (10,5%) 10 mln so‘mdan 100 mln so‘mgacha, 179 nafari esa  (5,9%) 100 mln so‘mdan ortiq ekanligini bildirgan.
Mazkur so‘rovnomalar orqali tadbirkorlik subyektlari faoliyatidagi korrupsion holatlar, ularning sabab va shart-sharoitlari aniqlandi va shu  bilan birga, ularga oqilona yechim topishga qaratilgan tegishli takliflar ishlab chiqildi.
Shuningdek, Bitim doirasida Savdo-sanoat palatasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Biznes-ombudsman hamda BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi (UNODC) hamkorligida O‘zbekiston tadbirkorlik etikasi kodeksi ishlab chiqildi va 10 ming nusxada chop etilib, tadbirkorlarga yetkazildi.
2022 yil noyabr oyida o‘tkazilgan “O‘zbekiston biznes hamjamiyatida halollik” biznes forumi hamkorlikdagi saʼy-harakatlar salmog‘ida yana bir muhim qadam bo‘ldi. Forum mobaynida “Korrupsiyaga qarshi kurashish xartiyasi” qabul qilinganligi buning asosiy dalillaridan biridir.
Mazkur Xartiya  tadbirkorlik subyektining moliyaviy faoliyatini boshqarish, shartnoma munosabatlari, kadrlarni tanlash va o‘qitish, ichki intizom va qonuniylikni mustahkamlash, davlat xaridlari kabi muhim yo‘nalishlarda korrupsiya xavflarining oldini olishga qaratilgan kompleks choralarni qamrab olgan.
Ushbu hujjat normalarini amaliyotga joriy etish orqali xususiy sektorda korrupsiyaning oldini olish, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, halol tadbikorlarni rag‘batlantirish tizimini joriy etish maqsad qilingan.
Xartiya qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha Savdo-sanoat palatasi tomonidan “Xartiyaga qo‘shilish va Xartiya aʼzolarining Yagona Reyestrini yuritish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom ishlab chiqilib,  Agentlik, Palata hamda Biznes-ombudsmanning qo‘shma qarori bilan tasdiqlandi.
Nizomda tadbirkorlik subyektlari tomonidan Xartiyaga qo‘shilish, maʼlumotlarni elektron “yagona reyestr”da aks ettirish va reyestrdan chiqarish tartibi aniq belgilab berildi. Reyestrni yuritishga Savdo-sanoat palatasi masʼul etib belgilanib, korrupsiyaga qarshi choralarni samarali joriy etgan tadbirkorlik subyektlariga sertifikat topshirish yo‘lga qo‘yildi.
Shunga ko‘ra, 2022 yilda Korrupsiyaga qarshi kurashish Xartiyasiga qabul qilish bo‘yicha komissiyaning 5 ta yig‘ilishi o‘tkazilib,  265 ta tadbirkorlik subyekti Xartiya aʼzoligiga qabul qilindi.  Shu kabi 2023 yilning 1-yarim yilligida maxsus komissiyaning 2 ta yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi va Xartiya aʼzolari soni yana 226 taga ortdi.
Bundan tashqari, o‘zaro hamkorlikda tadbirkorlik subyektlari bilan doimiy tarzda davra suhbatlari, seminarlar, uchrashuvlar tashkil etib kelinmoqda.  Xususan, 2022 yilning 18-20 may kunlari Samarqand shahrida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura va BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi vakillari bilan hamkorlikda “Investitsion faoliyatda korrupsion holatlarning olish va unga qarshi kurashish” mavzusida mintaqaviy seminar,  10 noyabrda tadbirkorlar bilan “Biznes — korrupsiyaga qarshi” mavzusida muloqot, shuningdek, 29-noyabr kuni Toshkent shahrida “O‘zbekiston biznes-hamjamiyatida  halollik” mavzusida xalqaro biznes-forum tashkil etildi.
Tadbirkorlik faoliyatini yuritishda hanuzgacha saqlanib qolayotgan byurokratik to‘siqlar, korrupsiyaviy omillar bo‘yicha muammolar va ularning yechimi bo‘yicha Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Savdo-sanoat palatasi hamkorligi bundan buyon ham izchil davom ettiriladi. Maqsad   yangi O‘zbekistonda korrupsiyasiz biznes tarixini birgalikda yaratishdir.

Improving the legal culture of business entities, strengthening the intolerant attitude towards corruption in business, expanding the layer of conscientious entrepreneurs is the basis for creating a corruption-free business environment. In order to effectively implement these measures, on November 30, 2021, the Anti-Corruption Agency signed an Agreement on Mutual Cooperation with the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan.
The Agreement also defines other important tasks, including the development of proposals for creating a favorable business and investment climate in the country, promoting the implementation of the principles of the priority of the interests of entrepreneurs and the inviolability of private property, as well as proposals to eliminate the causes and conditions that negatively affect or limit their activities.
For these purposes, in the first quarter of 2023, the Anti-Corruption Agency, together with the Chamber of Commerce and Industry and the Business Ombudsman, conducted a survey among 2,490 business entities.
When asked if they have encountered corruption situations in the course of doing business, 206 (8.2%) respondents answered “yes, always”, 825 (34%) respondents answered “sometimes”, and 1459 (58.8%) respondents answered “never”. 1,664 (66.6%) respondents believe that the level of corruption in the area (city) of residence has decreased over the past year, 290 (11%) respondents believe that it has increased, and 536 (21.4%) respondents did not notice any changes.
According to 850 respondents, entrepreneurs face corruption when obtaining a license, 792 respondents noted that they face corruption when allocating land, 598 - when checking business activities.
In May 2023, a regular survey was conducted among 3,200 business entities. According to the survey, 333 (10.4%) business entities had to wait for a loan for more than 2 months, 292 (9.1%) respondents answered that the loan allocation took 2 months, 713 (22.3%) respondents waited for a loan for 1 month, 772 (24.1%) - 15 days, and only 689 (21.6%) entrepreneurs managed to get a loan from a bank within 10 days.
According to the results of the survey, 1275 (39.9%) respondents were denied a loan.
When asked if they have encountered a demand for an informal payment or a gift from a bank employee (position), 534 (16.7%) entrepreneurs answered that it was the head of the credit department, 507 (15.9%) of the respondents answered that such demands came from the credit department specialist, 399 (12.5%) - the branch manager, 161 (5%) - the responsible employee of the regional branch of the bank, 108 (3.4%) the head of the regional bank branches.
466 (15.4%) entrepreneurs noted that the amount of informal payments or the value of gifts ranges from 1 million soums to 10 million soums. 452 (15%) entrepreneurs answered that the amount is from 100 thousand to 1 million soums, 316 (10.5%) - from 10 million to 100 million soums, 179 (5.9%) - more than 100 million soums.
Through surveys, corruption situations in the activities of business entities, their causes and conditions were determined, and at the same time, appropriate proposals were developed aimed at finding their rational solution.
Also, within the framework of the Agreement, the Code of Business Ethics of Uzbekistan was developed in cooperation with the Anti-Corruption Agency, the Chamber of Commerce and Industry, the Business Ombudsman and the UNODC Representative Office in Central Asia, which was distributed among entrepreneurs.
The Integrity in Business Community of Uzbekistan Forum, held in November 2022, was another important step in this track. The adoption of the Anti-Corruption Business Charter during the Forum was a clear evidence of productive cooperation.
The Charter provides for comprehensive measures aimed at preventing corruption risks in such important areas as managing the financial activities of an economic entity, contractual relations, recruitment and training of personnel, strengthening internal discipline and legality, public procurement.
Implementation of the norms of the Charter makes it possible to prevent corruption in the private sector, increase the investment attractiveness of the country, and introduce a system to encourage honest entrepreneurs.
In order to implement the norms of the Charter, the Chamber of Commerce and Industry developed the Regulation ‘On the procedure for joining the Charter and maintaining a single register of participants in the Charter’. The regulation was approved by a joint decision of the Anti-Corruption Agency, the Chamber of Commerce and Industry and the Business Ombudsman.
The regulation clearly defines the procedure for joining the Charter of business entities, displaying data in the electronic Unified Register and excluding them from the Register. The Chamber of Commerce and Industry has been appointed responsible for maintaining the Register, and the procedure for issuing certificates to business entities that have effectively implemented anti-corruption measures has been established.
In 2022, 265 business entities joined the Charter within five meetings of the Commission for Admission to the Anti-Corruption Charter. In the first half of 2023, within two meetings of the Commission, the number of members increased by 226.
In addition, round tables, workshops and meetings with business entities have been organized in mutual cooperation. In particular, on May 18-20, 2022, the Anti-Corruption Agency, together with the Prosecutor General’s Office and the UNODC Office in Central Asia organized the first regional seminar on the topic ‘Preventing and Combating Corruption in Investment Activities’ in Samarkand,  on November 10, a dialogue with entrepreneurs ‘Business Against Corruption’ was organized, and on November 29 Tashkent hosted the international business forum on the topic ‘Integrity in Business Community of Uzbekistan’.
The Anti-Corruption Agency will continue to cooperate with the Chamber of Commerce and Industry in the fight against bureaucratic obstacles in business activities and corruption. The goal is to create a business environment free from corruption in the New Uzbekistan.