Halol va sog‘lom raqobat, korrupsiyadan xoli tadbirkorlik muhitini yaratishda tadbirkorlik subyektlarining huquqiy madaniyatini yuksaltirish, biznesda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni kuchaytirish hamda insofli tadbirkorlar qatlamini kengaytirish dolzarb vazifalardan sanaladi. Shu kabi chora-tadbirlarni samarali amalga oshirish maqsadida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi o‘rtasida 2021-yil 30-noyabrda o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolangan.
Shuningdek, ushbu Bitim orqali mamlakatda qulay ishbilarmonlik va investitsion muhitni shakllantirish, tadbirkorlar manfaatlari ustuvorligi va xususiy mulkning daxlsizligi prinsiplarini amalda ruyobga chiqarishga ko‘maklashish, ularning faoliyatiga salbiy taʼsir ko‘rsatadigan yoki cheklaydigan sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan takliflar ishlab chiqish kabi muhim vazifalar ham belgilab olingan.
Shu maqsadda Agentlik, Savdo-sanoat palatasi, Biznes-ombudsman hamkorligida 2023-yil  I-choragi davomida 2 490 nafar tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlik faoliyatini yuritishda noqonuniy aralashuvlar, shuningdek, yuzaga kelayotgan tizimli muammolarni aniqlashda shaffoflikni taʼminlashga qaratilgan so‘rovnoma o‘tkazildi.
Unda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish jarayonida korrupsiyaviy holatlarga duch kelganmisiz, degan savolga respondentlarning 206 nafari (8,2%) “ha, doimo”, 825 nafari (34%) “gohida”, 1459 nafari (58,8%) “hech qachon”  deb javob qaytargan.  Respondentlarning 1664 nafari (66,6%) fikricha, so‘nggi bir yil davomida o‘zi yashab kelayotgan tuman (shahar)da korrupsiya darajasi kamaygan, 290 nafari (11%) ko‘payganligini, 536 nafari esa (21,4%) o‘zgarmaganligini bildirgan.
So‘rovnoma ishtirokchilarining 850 nafariga ko‘ra, litsenziya olishda tadbirkor ko‘proq korrupsiyaga kirishishga majbur, 792 nafari esa yer maydoni ajratilishida, 598 nafari tadbirkorlik faoliyatini tekshirishda bu illatga duch kelayotganligini qayd etgan.
Joriy yilning may oyi davomida 3 200 nafar tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida navbatdagi so‘rovnoma o‘tkazildi. Unda tadbirkorlik subyektlarining 333 tasi (10,4%) banklarga kredit olish bo‘yicha yo‘llagan murojaatlari  2 oydan ortiq, 292 tasi (9,1%) 2 oy, 713 tasi (22,3%) 1 oy, 772 tasi (24,1%) 15 kun, 689 tasi (21,6%) 10 kun muddatda ko‘rib chiqilganligini bayon qilgan.
So‘rov natijalari ko‘rsatishicha, kredit olish masalasidagi murojaatlarning 1275 tasi (39,9%) banklar tomonidan qabul qilinmasdan qaytarilgan.
Agarda duch kelgan bo‘lsangiz, bankning qaysi darajadagi xodimi norasmiy to‘lov yoki sovg‘a talab qilgan, degan savolga tadbirkorlarning 534 nafari (16,7%) kredit bo‘limi boshlig‘i, 507 nafari (15,9%) kredit bo‘limi mutaxassisi, 399 nafari (12,5%) filial boshqaruvchisi, 161 nafari (5%) bankning viloyat boshqarmasi masʼul xodimi, 108 nafari (3,4%) bankning viloyat boshqarmasi boshlig‘i tomonidan to‘lov yoki sovg‘a qilishga majbur qilinganligini maʼlum qilgan.
Tadbirkorlarning 466 nafari (15,4%) qayd etishicha, norasmiy to‘lovlar yoki sovg‘alarning taxminiy qiymati 1 mln so‘mdan 10 mln so‘mgacha qiymatni tashkil etadi. 452 nafar tadbirkor (15%)  bu miqdorni 100 ming so‘mdan 1 mln so‘mgacha deb javob qaytargan bo‘lsa, 316 nafari (10,5%) 10 mln so‘mdan 100 mln so‘mgacha, 179 nafari esa  (5,9%) 100 mln so‘mdan ortiq ekanligini bildirgan.
Mazkur so‘rovnomalar orqali tadbirkorlik subyektlari faoliyatidagi korrupsion holatlar, ularning sabab va shart-sharoitlari aniqlandi va shu  bilan birga, ularga oqilona yechim topishga qaratilgan tegishli takliflar ishlab chiqildi.
Shuningdek, Bitim doirasida Savdo-sanoat palatasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Biznes-ombudsman hamda BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi (UNODC) hamkorligida O‘zbekiston tadbirkorlik etikasi kodeksi ishlab chiqildi va 10 ming nusxada chop etilib, tadbirkorlarga yetkazildi.
2022 yil noyabr oyida o‘tkazilgan “O‘zbekiston biznes hamjamiyatida halollik” biznes forumi hamkorlikdagi saʼy-harakatlar salmog‘ida yana bir muhim qadam bo‘ldi. Forum mobaynida “Korrupsiyaga qarshi kurashish xartiyasi” qabul qilinganligi buning asosiy dalillaridan biridir.
Mazkur Xartiya  tadbirkorlik subyektining moliyaviy faoliyatini boshqarish, shartnoma munosabatlari, kadrlarni tanlash va o‘qitish, ichki intizom va qonuniylikni mustahkamlash, davlat xaridlari kabi muhim yo‘nalishlarda korrupsiya xavflarining oldini olishga qaratilgan kompleks choralarni qamrab olgan.
Ushbu hujjat normalarini amaliyotga joriy etish orqali xususiy sektorda korrupsiyaning oldini olish, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, halol tadbikorlarni rag‘batlantirish tizimini joriy etish maqsad qilingan.
Xartiya qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha Savdo-sanoat palatasi tomonidan “Xartiyaga qo‘shilish va Xartiya aʼzolarining Yagona Reyestrini yuritish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom ishlab chiqilib,  Agentlik, Palata hamda Biznes-ombudsmanning qo‘shma qarori bilan tasdiqlandi.
Nizomda tadbirkorlik subyektlari tomonidan Xartiyaga qo‘shilish, maʼlumotlarni elektron “yagona reyestr”da aks ettirish va reyestrdan chiqarish tartibi aniq belgilab berildi. Reyestrni yuritishga Savdo-sanoat palatasi masʼul etib belgilanib, korrupsiyaga qarshi choralarni samarali joriy etgan tadbirkorlik subyektlariga sertifikat topshirish yo‘lga qo‘yildi.
Shunga ko‘ra, 2022 yilda Korrupsiyaga qarshi kurashish Xartiyasiga qabul qilish bo‘yicha komissiyaning 5 ta yig‘ilishi o‘tkazilib,  265 ta tadbirkorlik subyekti Xartiya aʼzoligiga qabul qilindi.  Shu kabi 2023 yilning 1-yarim yilligida maxsus komissiyaning 2 ta yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi va Xartiya aʼzolari soni yana 226 taga ortdi.
Bundan tashqari, o‘zaro hamkorlikda tadbirkorlik subyektlari bilan doimiy tarzda davra suhbatlari, seminarlar, uchrashuvlar tashkil etib kelinmoqda.  Xususan, 2022 yilning 18-20 may kunlari Samarqand shahrida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura va BMTning giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi vakillari bilan hamkorlikda “Investitsion faoliyatda korrupsion holatlarning olish va unga qarshi kurashish” mavzusida mintaqaviy seminar,  10 noyabrda tadbirkorlar bilan “Biznes — korrupsiyaga qarshi” mavzusida muloqot, shuningdek, 29-noyabr kuni Toshkent shahrida “O‘zbekiston biznes-hamjamiyatida  halollik” mavzusida xalqaro biznes-forum tashkil etildi.
Tadbirkorlik faoliyatini yuritishda hanuzgacha saqlanib qolayotgan byurokratik to‘siqlar, korrupsiyaviy omillar bo‘yicha muammolar va ularning yechimi bo‘yicha Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Savdo-sanoat palatasi hamkorligi bundan buyon ham izchil davom ettiriladi. Maqsad   yangi O‘zbekistonda korrupsiyasiz biznes tarixini birgalikda yaratishdir.

Повышение правовой культуры субъектов предпринимательства, усиление нетерпимого отношения к коррупции в бизнесе, расширение слоя добросовестных предпринимателей является основой для создания свободной от коррупции бизнес-среды. В целях эффективной реализации этих мер 30 ноября 2021 года между Агентством по противодействию коррупции и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан было подписано Соглашение о взаимном сотрудничестве.
Также данным Соглашением определены такие важные задачи, как разработка предложений по созданию благоприятного делового и инвестиционного климата в стране, содействие реализации принципов приоритета интересов предпринимателей и неприкосновенности частной собственности, а также предложений по устранению причин и условий, отрицательно влияющих или ограничивающих их деятельность.
В этих целях, в первом квартале 2023 года Агентством по противодействию коррупции совместно с Торгово-промышленной палатой и Бизнес-омбудсманом был проведён опрос среди 2490 субъектов предпринимательства.
На вопрос, сталкивались ли Вы с коррупционными ситуациями в процессе ведения бизнеса, 206 (8,2%) респондентов ответили «да, всегда», 825 (34%) респондентов ответили «иногда», а 1459 (58,8%) респондентов ответили «никогда». 1664 (66,6%) респондента считают, что уровень коррупции в районе (городе) проживания за последний год снизился, 290 (11%) респондентов считают, что повысился, а 536 (21,4%) опрашиваемых изменений не заметили.
По мнению 850 участников опроса, предприниматели сталкиваются с коррупцией при получении лицензии, 792 респондента отметили, что с коррупцией сталкиваются при выделении земли, 598 – при проверке предпринимательской деятельности.
В мае текущего года был проведён очередной опрос среди 3200 субъектов предпринимательства. Согласно опросу, 333 (10,4%) субъектам предпринимательства пришлось ждать получения кредита более 2 месяцев, 292 (9,1%) респондента ответили, что ожидание составило 2 месяца, 713 (22,3%) респондента ожидали получение кредита 1 месяц, 772 (24,1%) -15 дней, и только 689 (21,6%) предпринимателям удалось получить кредит в банке в течение 10 дней.
По результатам опроса, 1275 (39,9%) респондентам было отказано в кредите.
На вопрос, сталкивались ли вы с требованием неформального платежа или подарка от работника банка (должность), 534 (16,7%) предпринимателей ответили, что это был начальник кредитного отдела, 507 (15,9%) респондентов ответили, что такие требования исходили от специалиста кредитного отдела, 399 (12,5%)  - управляющий филиалом, 161 (5%) – ответственный сотрудник регионального отделения банка, 108 (3,4%) начальник регионального отделения банка.
466 (15,4%) предпринимателей отметили, что сумма неформальных платежей или стоимость подарков составляет от 1 млн сумов до 10 млн сумов. 452 (15%) предпринимателя ответили, что сумма составляет от 100 тысяч до 1 млн сумов, 316 (10,5%) - от 10 млн до 100 млн сумов, 179 (5,9%) - более 100 млн сумов.
Посредством опросов определялись коррупционные ситуации в деятельности субъектов предпринимательства, их причины и условия, а вместе с тем вырабатывались соответствующие предложения, направленные на поиск их рационального решения.
Также в рамках Соглашения разработан Кодекс этики ведения бизнеса Узбекистана в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой, Агентством по противодействию коррупции, Бизнес-омбудсменом и Представительством УНП ООН в Центральной Азии, которое было распространено среди предпринимателей.
Бизнес-форум «Добросовестность в бизнес-сообществе Узбекистана», состоявшийся в ноябре 2022 года, стал ещё одним важным шагом в этом направлении. Принятие в ходе форума «Антикоррупционной хартии бизнеса» стало ярким свидетельством продуктивного сотрудничества.
Настоящей Хартией предусмотрены комплексные меры, направленные на предотвращение коррупционных рисков в таких важных сферах, как управление финансовой деятельностью хозяйствующего субъекта, договорные отношения, подбор и обучение персонала, укрепление внутренней дисциплины и законности, государственные закупки.
Реализация норм Хартии позволяет предотвратить коррупцию в частном секторе, повысить инвестиционную привлекательность страны, внедрить систему поощрения «добропорядочных» предпринимателей.
В целях реализации норм Хартии, Торгово-промышленной палатой разработано Положение «О порядке присоединения к Хартии и ведения единого реестра участников Хартии». Положение утверждено совместным решением Агентства по противодействию коррупции, Торгово-промышленной палаты и Бизнес-омбудсменом.
Положением четко определён порядок присоединения к Хартии субъектов предпринимательства, отображения данных в электронном «едином реестре» и исключения их из реестра. Ответственной за ведение реестра назначена Торгово-промышленная палата, а также установлен порядок выдачи сертификатов субъектам предпринимательства, эффективно реализовавшим антикоррупционные меры.
В 2022 году проведено 5 заседаний Комиссии по приёму в Антикоррупционную хартию, членами которого стали 265 хозяйствующих субъектов. В первом полугодии 2023 года было проведено 2 заседания Комиссии и количество членов Хартии увеличилось на 226.
Кроме того, во взаимном сотрудничестве организуются круглые столы, семинары и встречи с субъектами предпринимательства. В частности, 18-20 мая 2022 года в Самарканде Агентство по противодействию коррупции совместно с Генеральной прокуратуры и Представительством УНП ООН в Центральной Азии организовало первый региональный семинар на тему «Предупреждение и противодействие коррупции в инвестиционной деятельности», 10 ноября организован диалог с предпринимателями на тему «Бизнес – против коррупции», а также 29 ноября в Ташкенте - международный бизнес-форум на тему «Добропорядочность в бизнес-сообществе Узбекистана».
Агентство по противодействию коррупции продолжит сотрудничество с Торгово-промышленной палатой в борьбе с бюрократическими препятствиями в предпринимательской деятельности и коррупцией. Цель – создание в новом Узбекистане бизнес-среды, свободной от коррупции.