Birlashgan Millatlar Tashkiloti Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi(BMT GJB)ning taklifiga asosan, O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva BMT GJB bosh kotibiyatida bo‘lib o‘tayotgan Konvensiya implementatsiyasini ko‘rib chiqish guruhining 14-sessiyasida maʼruza bilan ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun: BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi ishtirokchi-davlatlari konferensiyasi – Konvensiyaga aʼzo davlatlari tomonidan xalqaro shartnomaning implementatsiyasi, amaliyotchilar o‘rtasida tajriba va bilimlar almashish hamda kun tartibidagi muhim masalalarni muhokama qilish uchun xalqaro maydon hisoblanadi. Konferensiya sessiyalariga 180 dan ortiq davlatlar aksilkorrupsiya idoralari taklif etilgan.O‘zbekiston vakili o‘z maʼruzasida Konvensiyaning 12-moddasi (Xususiy sektor) hamda BMT Bosh assambleyasining 2021 yil yil 2 iyun kungi rezolyutsiyasi bilan tasdiqlangan Siyosiy deklaratsiyaning tegishli bandlari ijrosi va amalga oshirilishi bo‘yicha batafsil maʼlumot berdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati va uning asosiy yo‘nalishlari, shu jumladan biznes hamjamiyatda halollikni taʼminlash va tadbirkorlik sohasida korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha tadbiq etilayotgan loyihalar to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.
Muzokaralar doirasida boshqa davlat vakillari O‘zbekiston maʼruzachisiga savollar bilan yuzlanib, bu boradagi tajriba bo‘yicha maʼlumotga ega bo‘ldilar.
Xususan, Agentlik direktori o‘rinbosari tomonidan tadbirkorlik sohasida korrupsiyaning oldini olish masalalarida gender jihatlarga eʼtibor qaratilayotganligi, ushbu jarayonda grantlar orqali nodavlat notijorat tashkilotlari bilan hamkorlikda loyihalar amalga oshirilayotganligi bo‘yicha aytib o‘tildi.
O‘zbekistonda mazkur yo‘nalishdagi amaliyot sessiya ishtirokchilari tomonidan yuqori baholanib, muhokamalar davomida boshqa davlatlarning ham ushbu yo‘nalishdagi tajribalari tinglandi.

At the proposal of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), Deputy Director of the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan Umida Tukhtasheva took part in the fourteenth session of the Implementation Review Group, held at the UNODC Secretariat.
For reference: The Conference of the States Parties to the United Nations Convention against Corruption is an international platform for the implementation of an international treaty by the States Parties to the Convention, the exchange of experience and knowledge between practitioners, and the discussion of important issues on the agenda. The conference brought together representatives of anti-corruption authorities from more than 180 ncountries.Umida Tukhtasheva provided detailed information on the implementation in Uzbekistan of Article 12 of the Convention (Private Sector) and the relevant paragraphs of the Political Declaration, approved by the Resolution of the UN General Assembly on June 2, 2021.
She also made focus on the issues of the anti-corruption policy of the Republic of Uzbekistan and its main areas, including projects implemented to ensure integrity in the business community and prevent corruption in the business sector.
The Deputy Director of the Agency noted that special attention is paid to gender aspects in the prevention of corruption in the field of entrepreneurship, and projects are being implemented in cooperation with NGOs.