Birlashgan Millatlar Tashkiloti Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi(BMT GJB)ning taklifiga asosan, O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva BMT GJB bosh kotibiyatida bo‘lib o‘tayotgan Konvensiya implementatsiyasini ko‘rib chiqish guruhining 14-sessiyasida maʼruza bilan ishtirok etdi.
Maʼlumot uchun: BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi ishtirokchi-davlatlari konferensiyasi – Konvensiyaga aʼzo davlatlari tomonidan xalqaro shartnomaning implementatsiyasi, amaliyotchilar o‘rtasida tajriba va bilimlar almashish hamda kun tartibidagi muhim masalalarni muhokama qilish uchun xalqaro maydon hisoblanadi. Konferensiya sessiyalariga 180 dan ortiq davlatlar aksilkorrupsiya idoralari taklif etilgan.O‘zbekiston vakili o‘z maʼruzasida Konvensiyaning 12-moddasi (Xususiy sektor) hamda BMT Bosh assambleyasining 2021 yil yil 2 iyun kungi rezolyutsiyasi bilan tasdiqlangan Siyosiy deklaratsiyaning tegishli bandlari ijrosi va amalga oshirilishi bo‘yicha batafsil maʼlumot berdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati va uning asosiy yo‘nalishlari, shu jumladan biznes hamjamiyatda halollikni taʼminlash va tadbirkorlik sohasida korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha tadbiq etilayotgan loyihalar to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.
Muzokaralar doirasida boshqa davlat vakillari O‘zbekiston maʼruzachisiga savollar bilan yuzlanib, bu boradagi tajriba bo‘yicha maʼlumotga ega bo‘ldilar.
Xususan, Agentlik direktori o‘rinbosari tomonidan tadbirkorlik sohasida korrupsiyaning oldini olish masalalarida gender jihatlarga eʼtibor qaratilayotganligi, ushbu jarayonda grantlar orqali nodavlat notijorat tashkilotlari bilan hamkorlikda loyihalar amalga oshirilayotganligi bo‘yicha aytib o‘tildi.
O‘zbekistonda mazkur yo‘nalishdagi amaliyot sessiya ishtirokchilari tomonidan yuqori baholanib, muhokamalar davomida boshqa davlatlarning ham ushbu yo‘nalishdagi tajribalari tinglandi.

Заместитель директора Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан Умида Тухташева, по предложению Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), приняла участие в 14-й сессии Группы по обзору хода выполнения Конвенции ООН против коррупции, состоявшейся в Генеральном секретариате УНП ООН.
Справочная информация: Конференция государств-участников Конвенции ООН против коррупции является международной площадкой для реализации международного договора государствами-участниками Конвенции, обмена опытом и знаниями между практиками, обсуждения важных вопросов по повестке дня. В конференции участвовали представители антикоррупционных органов более 180 стран мира.В своём докладе Умида Тухташева представила подробную информацию об исполнении в Узбекистане статьи 12 Конвенции (частный сектор) и соответствующих пунктов Политической декларации, утверждённой резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 2 июня 2021 года.
Также она остановилась на вопросах антикоррупционной политики Республики Узбекистан и её основных направлениях, в том числе проектах, реализуемых для обеспечения добропорядочности в бизнес-сообществе и предотвращения коррупции в сфере предпринимательства.
В частности, заместитель директора Агентства отметила, что отдельное внимание уделяется гендерным аспектам в вопросах предотвращения коррупции в сфере предпринимательства, и в этом процессе реализуются проекты в сотрудничестве с негосударственными неправительственными организациями.