Joriy yilning 1-yarim yilligida  Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga jami 1 562 ta  murojaat kelib tushdi va ularning  o‘rganish natijasiga ko‘ra, 4 ta holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Jumladan, fuqaro.M.D.ning murojaati asosida sobiq Xalq taʼlimi vazirligiga qarashli O‘zbekiston “Yoshlik” jismoniy tarbiya va sport jamiyati tomonidan amalga oshirilgan xaridga oid hujjatlar o‘rganildi.
Aniqlanishicha, Jamiyat mansabdor shaxslari tomonidan 2022-yil 6-yanvarda tasdiqlangan sport tadbirlari taqvim rejasiga “Umid nihollari-2022” sport musobaqalarining final bosqichi kiritilgan va musobaqa harajatlari 28 mlrd 909 mln so‘m etib belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 30.10.2019-yildagi 898-sonli qaroriga asosan ushbu sport musobaqalarining yakuniy bosqichi mart-may oylarida o‘tkazilishi maʼlum bo‘lsa-da, Jamiyat mansabdorlari va boshqalar musobaqa  g‘olib va sovrindorlarini taqdirlash yuzasidan zarur choralarni ko‘rmasdan, vaqtni sunʼiy cho‘zib kelgan.
Natijada qiymati 28 mlrd 909 mln so‘m deb belgilangan mahsulotlarni muddatning qisqaligi vaji bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid qilish imkoniga ega bo‘lish maqsadida Jamiyat mansabdor shaxslari 1.07.2022-yilda Vazirlar Mahkamasining 156-sonli bayoni imzolanishiga erishgan.
Shuningdek, o‘tkazilgan tanlovda g‘olib bo‘lgan “UNITED TRADE SYSTEM” MCHJ bilan tuzilgan 27 mlrd 691 so‘mlik shartnomaga mahsulotning narxiga taʼsir qiluvchi texnik ko‘rsatkichlari qasddan kiritilmagan va mazkur shartnoma O‘zbekiston Respublikasi  Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUKning ekspertizasidan o‘tkazilmagan.
Maʼlumot uchun:  “UNITED TRADE SYSTEM” “Yog‘och qurilish materiallari va sanitariya-texnik uskunalar ulgurji savdosi” faoliyat turi bo‘yicha davlat ro‘yxatidan o‘tgan. Jamiyatga 7 turdagi “Sport epikirovkasi” (sport kiyimi, kepka, sumka, krossovka) , velosiped, “Lenovo” noutbuki, kubok, Samsung -32d rusumli televizor, sport medali, diplom va ramka masulotlari yetkazib bergan.
Ushbu murojaat asosida o‘tkazilgan o‘rganish yakunlari bo‘yicha to‘plangan hujjatlar Bosh  prokuraturaga yuborilgan. O‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijalari bo‘yicha Bosh prokuratura tomonidan Jamiyat mansabdor shaxslariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda Uyushgan jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda.

For the first half of 2023, the Anti-Corruption Agency received 1562 appeals. Based on the results of the study of appeals, criminal cases were initiated in four cases.
In particular, based on the appeal of citizen M.D., the Anti-Corruption Agency studied the documents related to the public procurement carried out by the Yoshlik Physical Culture and Sports Society under the former Ministry of Public Education.
The study showed that the final stage of the sports competition ‘Umid Nihollari 2022’ was included in the calendar of sports events approved by the officials of the Society on January 6, 2022, and the cost of holding the competition was set at 28 billion 909 million soums.
Despite the fact that the date of the final stage of the sports competition was known, the officials of the Society played for time, not taking the necessary measures to prepare for rewarding winners and prize-winners of the competition.
As a result, due to the tightness of the deadline, a direct purchase of products in the amount of 28 billion 909 million soums was carried out. But the contract concluded with the winner of the competition, UNITED TRADE SYSTEM LLC, deliberately did not include technical parameters that affect the price of the goods. In addition, the contract did not pass the expertise of Center for Comprehensive Expertise of Projects and Import Contracts SUE under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
For reference: UNITED TRADE SYSTEM LLC has passed the state registration for the type of activity ‘Wholesale trade in wooden building materials and sanitary equipment’. The society received 7 types of sports equipment (sportswear, caps, bags, sneakers), a bicycle, a Lenovo laptop, a cup, a Samsung-32d TV, a sports medal, a diploma and frames.
The Anti-Corruption Agency submitted the materials collected to the Prosecutor General’s Office. Based on the results of the pre-investigation check by the Prosecutor General’s Office, a criminal case was initiated against the Society’s officials.
Currently, the Department for Combating Organized Crime and Corruption is conducting investigations.