Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan byudjet buyurtmachilari tomonidan maxsus axborot portallari orqali amalga oshirilayotgan davlat xaridlariga oid eʼlonlar doimiy ravishda o‘rganib borilmoqda.
Vazirlik va idoralar tomonidan 2023-yilning fevral oyida jami 4,35 trln so‘mlik 77 411 ta davlat xaridlari amalga oshirilgan bo‘lib, shundan 234,2 mlrd so‘mlik 39 006 ta xaridlar elektron do‘kon, 25,5 mlrd so‘mlik 1 895 ta xaridlar elektron auksion, 203 mlrd. so‘mlik 2 103 ta xaridlar eng yaxshi taklifni tanlash, 107,5 mlrd. so‘mlik 521 ta xarid tender, 1,5 trln. so‘mlik 9 989 ta xaridlar yagona yetkazib beruvchilar bilan, 2,28 trln. so‘mlik 23 897 ta xaridlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri shaklda amalga oshirilgan.
O‘rganishlarda ayrim davlat buyurtmachilari tomonidan davlat xaridlarini amalga oshirishda qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilayotganligi aniqlanmoqda.
Jumladan, Agentlik tomonidan 2023-yilning fevral oyida jami 25 mlrd. so‘mlik qonunbuzilish holatlarini bartaraf qilish hamda kelgusida shu kabi holatlariga yo‘l qo‘ymaslik haqida buyurtmachilarga 26 ta taqdimnoma, shuningdek, aniqlangan holatlarga huquqiy baho berish uchun to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.
Xususan, “Uzbekistan Airports” AJ buyurtmachiligida 2023-yil 7-fevral kuni 4,3 mlrd so‘mga jihozlar xarid qilish bo‘yicha o‘tkazilgan davlat xaridi o‘rganilganda “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 34-moddasi talabiga zid ravishda davlat xaridlari jarayonida ishtirokchilarga raqobatni cheklovchi shartlar kiritilganligi aniqlangan.
Shu kabi “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ Xorazm hududiy filiali buyurtmachiligidagi 2023-yil 10-fevral kuni 2,6 mlrd so‘mga “Temir-beton ustun” xarid qilish bo‘yicha o‘tkazilgan davlat xaridi o‘rganilganda “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunning 10,  14, 46-moddalari talablari buzilganligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, Toshkent viloyati Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi buyurtmachiligidagi 2023-yil 10-fevral kuni 796 mln so‘mga tibbiy asbob uskunalar sotib olish bo‘yicha o‘tkazilgan davlat xaridida affillanganlik holatlariga baho berilmaganligi aniqlandi.
Mazkur holatlarda xarid komissiyasi tomonidan o‘zaro affillangan ishtirokchilar xarid qilish tartib-taomillarida ishtirok etishdan chetlatilmasdan O‘zbekiston Respublikasi “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi Qonunining 23-moddasi va “Raqobat to‘g‘risida”gi Qonunining 14-moddasi talablari buzilgan.
Agentlik tomonidan kiritilgan taqdimnoma va so‘rovnomalar natijasida 12 ta davlat xaridi bekor qilingan hamda 7 ta maʼmuriy ish qo‘zg‘atilgan.

Агентство по противодействию коррупции ведёт постоянное изучение объявлений о государственных закупках, размещаемых бюджетными заказчиками через специальные информационные порталы.
В феврале 2023 года министерствами и ведомствами было совершено 77 411 государственных закупок на сумму 4,35 трлн сумов, из них 39 006 закупок на сумму 234,2 млрд сум осуществлены через электронные магазины, 1 895 закупок на сумму 25,5 млрд сумов через электронные аукционы, 2 103 закупки на сумму 203 млрд сумов осуществлены путём отбора наилучшего предложения, 521 закупка на сумму 107,5 млрд сумов посредством тендера, у единых поставщиков проведено 9 989 закупок на сумму 1,5 трлн сумов, прямыми договорами осуществлено 23 897 закупок на сумму 2,28 трлн сумов.
Изучения выявили случаи нарушения законодательства некоторыми государственными заказчиками при осуществлении государственных закупок.
В частности, в феврале 2023 года Агентством направлено 26 представлений заказчикам об устранении фактов нарушения законодательства на сумму 25 млрд сумов и недопущении повторения подобных случаев в будущем, а также собранные материалы направлены ​​в правоохранительные органы для дачи правовой оценки.
В частности, изучение государственной закупки на приобретение оборудования на сумму 4,3 млрд сум по заказу АО «Uzbekistan Airports» от 7 февраля 2023 года выявило нарушение требований статьи 34 Закона «О государственных закупках».
Изучение государственной закупки на приобретение железобетонных колонн на сумму 2,6 млрд сумов по заказу Хорезмского областного филиала АО «Региональные электрические сети» от 10 февраля 2023 года также выявило нарушения требования статей 10, 14, 46 Закона «О государственных закупках».
В государственной закупке на приобретение медицинской техники на сумму 796 млн сумов по заказу Детского многопрофильного медицинского центра Ташкентской области от 10 февраля 2023 года была выявлена аффилированность участников конкурса, тем самым были нарушены требования статьи 23 Закона «О государственных закупках» и статьи 14 Закона «О конкуренции» Республики Узбекистан.
По результатам внесённых Агентством по противодействию коррупции представлений и запросов, было отменено 12 государственных закупок и возбуждено 7 административных дел.