Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi tomonidan kapital qurilish sohasida “Korrupsiyasiz soha” loyihasini amalga oshirish yuzasidan 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlangan.
Bugungi kunda “Yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifa va topshiriqlar ijrosini ta’minlash, qurilish sohasida korrupsiya va byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish orqali qurilish jarayonlarining barcha bosqichida shaffoflikni ta’minlash borasida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 14-fevraldagi “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini amalga oshirish chora-tadbirlari haqida”gi 71-son qarori qabul qilindi. Qarori talablari asosida barcha turdagi bo‘sh turgan yer uchastkalarini aniqlash va doimiy ravishda “YERELEKTRON” AATga joylab borish tartibi yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, Kapital qurilish sohasidagi loyiha-qidiruv tashkilotlari reytingini hisoblash va yuritish tartibi takomillashtirildi, natijada baholash mezonlari 60 ta ko‘rsatkichdan 39 taga kamaytirilib, tashkilotlar ixtisoslashuvi bo‘yicha toifalarga bo‘lingan holda sohaviy yo‘nalishlari bo‘yicha baholash tizimiga o‘tildi.
Qonunchilikka qurilish tashkilotlariga kategoriyalarni berish muddatini aniq belgilash, tender ko‘rsatkichlarini baholash vaqtida kategoriyalarni yangidan belgilanishiga cheklov o‘rnatish hamda qurilish tashkilotlarining reyting baholash mezonlarini ochiqlik, shaffoflik, raqobat, xolislik hamda asoslilik tamoyillari asosida qayta ko‘rib chiqish bilan bog‘liq yangi normalar kiritildi.
Shuningdek, Loyiha-qidiruv tashkilotlari elektron reytingini yuritish tizimi joriy qilindi va bugungi kunda ushbu reyting tizimiga 1 385 ta loyiha tashkilotlari kiritildi.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 9-noyabrdagi 699-son qarori bilan tasdiqlangan “Loyiha-qidiruv tashkilotlari reytingini hisoblash mezonlari” ga qo‘shimcha va o‘zgartirish kiritish orqali reytingni hisoblash bo‘yicha ishonchli ma’lumot olish, reyting ko‘rsatkichlari shakllanishida foydalaniladigan ma’lumotlar haqqoniyligi va shaffofligini ta’minlashga va korrupsiya omillari minimallashtirilishiga erishildi.
Loyiha hujjatlarini ekpertizadan o‘tkazish shaffof elektron tizimga o‘tkazildi, ekspertiza organlariga qog‘oz hujjatlar to‘plamini taqdim etish amaliyotidan to‘liq voz kechildi.
Xususan, 2022-yilda jami 26 706 ta obyekt loyihasi ushbu tizim orqali ekspertizadan o‘tkazilib, natijada mazkur obyektlar bo‘yicha 6,7 trln. so‘m mablag‘ tejab qolindi.
“Shaffof qurilish” milliy axborot tizimida “Ekspertiza xulosalarining yagona reyestri” yaratilib, barcha obyektlarning loyiha hujjatlari va ekspertiza xulosalari elektron bazasi shakllantirilib borilmoqda.
Ekspertiza yo‘nalishida faoliyat olib boruvchi yuridik shaxslarga guvohnoma berish orqali tizimda raqobat muhiti yaratilganini ham ta’kidlash joiz. Obyektlarning murakkablik toifasidan kelib chiqib, ekspertiza xulosasi berish tizimi tabaqalashtirildi. Tabaqalashgan toifadagi loyihalarga xulosa berish uchun ekspertiza tashkilotlari elektron reytingi yo‘lga qo‘yildi.
Shaharsozlik faoliyatini litsenziyalash ham elektron tizim asosida amalga oshirilmoqda. Ya’ni, vazirlikka kelmasdan litsenziya olish imkoni yaratildi. Bu esa korrupsiya omillarini keskin chekladi.
Joriy yil mobaynida shaharsozlik xujjatlarini ishlab chiqish uchun 503 ta hamda qurilishning ayrim turlarini amalga oshirish uchun 283 ta subyektga litsenziya berildi.
“Shaffof qurilish” milliy axborot tizimi 2022-yil davomida tashkil etilgan 11 714 ta onlayn elektron tender savdolari natijasida obyektlar bo‘yicha jami 1,05 trln. so‘m tejab qolindi.
Loyiha-qidiruv tashkilotlarini elektron davlat xaridlari platformasida tanlash tizimi yaratilgan bo‘lib, endilikda davlat budjeti hisobidan moliyalashtiriladigan obyektlar bo‘yicha loyiha tashkilotlari ushbu tizim asosida elektron tender orqali aniqlanadi.
Bundan tashqari, ish turlari, qurilish materiallari, mashina va mexanizmlari ko‘rsatkichlarining yagona bazasini o‘zida ifoda etuvchi “Qurilish resurslari milliy klassifikatori” ishlab chiqildi.
Mazkur klassifikator 113 mingdan ortiq nomdagi resurslardan (qurilish materiallari, texnikalar, ish turlari va boshqa) iborat.
Shu o‘rinda qurilish sohasida davlat nazorati takomillashtirilgani va nazorat funksiyalari kuchaytirilganini ham alohida qayd etish lozim.  Buning natijasida obyektlarda nazorat o‘rnatish bo‘yicha “Qurilish nazorati” axborot tizimi joriy qilindi. Obyektlarda aniqlangan barcha kamchiliklarni fotosuratlari bilan birgalikda tizimga onlayn ravishda kiritib borish yo‘lga qo‘yildi va nazorat jarayonlari avtomatlashtirildi. Bugungi kunda ushbu tizim orqali 31 565 ta obyekt nazoratga olindi. Tizim yordamida hududiy inspeksiyalar tomonidan 106 198 marotaba monitoring o‘tkazildi. Unga ko‘ra, qoidabuzarlarga 92 108 ta yozma ko‘rsatma berildi (pudratchiga – 30428 ta, buyurtmachiga – 36713 ta, loyiha tashkilotlariga – 24967 ta) hamda jiddiy kamchiliklarga yo‘l qo‘yganligi sababli 5 663 ta  holat bo‘yicha jarimalar qo‘llanildi (pudratchiga – 1361 ta, buyurtmachiga – 3566 ta, loyiha tashkilotlariga – 736 ta). Shu bilan birga, 1 144 ta obyektda qurilish-montaj ishlarini aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etilgunga qadar to‘xtatilgan.
Fuqarolarga qurilayotgan obyektlar to‘g‘risida mustaqil ravishda axborot olish, noqonuniy qurilishlarni aniqlash, qurilish obyektlarida aniqlangan qoidabuzarliklarni qayd etish (foto va videomateriallar ko‘rinishida) va ularni qurilish sohasidagi nazorat bo‘yicha vakolatli organlarga yuborish imkonini beruvchi “Ogoh fuqaro” axborot tizimi ishlab chiqildi.
Master rejalarni ishlab chiqishda jamoatchilik taklif va fikrlarini o‘rganib chiquvchi “Mening mahallam” elektron platformasi ishga tushirildi (mm.mc.uz).
Qurilish obyektlarini ro‘yxatga olishdan boshlab, foydalanishga qabul qilishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarni raqamlashtirilgan yagona tizim orqali monitoring qilish imkonini beruvchi “Maqsadli dasturlar monitoringi” elektron tizimi ishlab chiqildi (monitoring.mc.uz). Mazkur tizimda shakllanadigan ma’lumotlar yordamida qurilayotgan obyektlarni “xavf guruhlari”ga ajratgan holda tahlil etib borilmoqda.
Shu kabi chora-tadbirlar natijasida Vazirlik korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimining ISO 37001:2016  xalqaro standarti talablariga muvofiqlik sertifikatini qo‘lga kiritdi.

The National Anti-Corruption Council has approved the Roadmap 2022-2023 to implement the Sphere Without Corruption Project in the capital construction sector.
A number of positive works are being carried out to date to ensure the implementation of the tasks specified in the Roadmap, eliminate corruption and bureaucratic obstacles in the construction industry, ensure transparency at all stages of the implementation of construction processes through the widespread introduction of modern information and communication technologies in the field.
In particular, the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 71 of February 14, 2022 ‘On measures to implement the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On the privatization of non-agricultural land plots’ was adopted. Based on the requirements of this Resolution, a procedure has been established for identifying all types of vacant land plots and posting relevant information on an ongoing basis in YERELEKTRON automated information system.
The procedure for maintaining the rating of design and survey organizations in the field of capital construction has also been improved, as a result of which the evaluation criteria have been reduced from 60 indicators to 39, and the evaluation system has been shifted to the framework of industry areas.
New rules have been introduced into the legislation regarding the clarification of the term for assigning categories to construction organizations, limiting the reassignment of categories when evaluating tender indicators, revising the rating criteria for evaluating construction organizations based on the principles of openness, transparency and impartiality.
An electronic rating system for design and survey organizations was also introduced, and to date, 1,385 design organizations have been included in this rating system.
By introducing additions and amendments to the Criteria for calculating the rating of design and survey organizations, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 699 of November 9, 2020, it was possible to obtain reliable information on the calculation of the rating, ensure the reliability and transparency of the data used in the formation of rating indicators, and minimize corruption factors.
The expertise of project documents was transferred to a transparent electronic system, and the practice of submitting a set of paper documents to expert bodies was completely abandoned.
In total, 26,706 object projects passed through this system in 2022, as a result of which 6.7 trillion soums were saved on these objects.
Transparent Construction national information system launched a Unified Register of Expertise of Design and Estimate Documentation.
It is worth noting that by issuing certificates to legal entities operating in the field of expertise, a competitive environment has been created in the system. Based on the category of complexity of objects, the system for providing an expert opinion is classified. An electronic rating of expert organizations has been launched to issue an opinion on projects of a differentiated category.
Licensing of urban planning activities is also carried out on the basis of an electronic system, which significantly reduced the corruption factors. In 2022, licenses were issued to 283 entities.
In 2022, 11,714 online electronic tenders organized through Transparent Construction national information system.
A system for selecting design and survey organizations has been created on the electronic public procurement platform, and now design organizations for objects financed from the state budget are determined through electronic tenders.
In addition, the State classification of building resources has been developed, which is a single base of indicators for the types of work, building materials, machines and mechanisms.
This classifier consists of more than 113 thousand items of resources (building materials, equipment, types of work, etc.).
At the same time, it should be noted that state control in the construction sector has been improved. As a result, Construction Quality Control information system was introduced. All defects identified at the facilities were entered into the system along with photos online, and control processes were automated. To date, 31,565 objects have been taken under control with the help of this system, as well as regional inspectorates conducted monitoring in 106,198 objects. According to the data, 92,108 written instructions were sent to violators (30,428 to the contractor, 36,713 to the customer, 24,967 to design organizations) and 5,663 fines were imposed for serious shortcomings (1,361 to the contractor, 3,566 to the customer, 736 to design organizations). At the same time, construction and installation work at 1,144 facilities has been suspended until the identified deficiencies are eliminated.
The Vigilant Citizen information system allows citizens to independently receive information about objects under construction, identify illegal buildings, record violations at construction sites (in photo and video format) and send them to the competent authorities for supervision in the field of construction.
My District electronic platform studies the proposals and opinions of the population when developing master plans (mm.mc.uz).
Target Programs Monitoring electronic system makes it possible to control all processes from the registration of construction objects to their acceptance through a single digital system (monitoring.mc.uz). With the help of the data generated in this system, the objects under construction are analyzed with their division into ‘risk groups’.
Due to these activities, the Ministry has received a certificate of compliance with the requirements of the international standard ISO 37001:2016 - the anti-bribery management system.