Hududlarda o‘tkazilgan o‘rganishlar
Agentlik direktori boshchiligidagi Ishchi guruh tomonidan Andijon, Navoiy, Buxoro viloyatlarida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish hamda bu boradagi chora-tadbirlarni belgilab olishga ko‘maklashish yuzasidan quyidagi yo‘nalishlarda o‘rganishlar o‘tkazildi:
oliy taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimlarida "Korrupsiyasiz soha" loyihasining amalga oshirilishi;
investitsiya loyihalari doirasida ajratilgan mablag‘larni maqsadli yo‘naltirish va ochiqlikni taʼminlash borasidagi ishlar;
“Hududgazta‘minot” AJning filiallaridagi raqamlashtirish va ochiqlikni taʼminlash jarayonlari.
Korrupsiyani keltirib chiqaruvchi sabab va shart-sharoitlarni aniqlash hamda ularni bartaraf etish borasida
Turli sohalarida korrupsiya kelib chiqishiga sabab bo‘layotgan omillar aniqlash va tahlil qilish maqsadida o‘rganishlar olib borilib, natijalari yuzasidan Prezident Administratsiyasi va boshqa tashkilotlarga 10 ta tahliliy maʼlumot kiritildi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini joriy etish borasida
Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, Yoshlar ishlari agentligida o‘rganish o‘tkazilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Qo‘mitaga taqdimnoma kiritildi.
Surxondaryo viloyati hokimligi bilan korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari samaradorligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Davlat xaridlari va boshqa sohada o‘tkazilgan o‘rganishlar yuzasidan
- vazirlik idoralarga 17 ta taqdimnoma;
- Davlat moliyaviy nazorat inspeksiyasiga 4 ta so‘rovnoma.
- huquqni muhofaza qiluvchi organlarga 13 ta so‘rovnoma kiritildi.
Murojaatlar bilan ishlash yo‘nalishida
Jami 252 ta murojaatdan:
216 tasi ko‘rib chiqilishi taʼminlandi;
36 tasi ko‘rib chiqilmoqda;
6 tasi ijobiy hal etildi;
25 tasiga huquqiy maslahat va tushuntirish berildi;
28 tasi ko‘rib chiqilib, tugatilgan;
1 tasi anonim deb topilgan,
156 tasi taalluqliligi bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga yo‘naltirilgan.
Agentlikning “Call-markazi” – 1253ga  kelib tushgan 192 ta murojaatga huquqiy yo‘nalish va tushuntirishlar berildi, shundan  21 tasi tezkor o‘rganish o‘tkazish choralarini ko‘rish maqsadida qabul qilindi.
Jamoatchilik bilan aloqalar va Milliy kengash faoliyati bo‘yicha
Korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar holati yuzasidan hududlarda o‘tkazilgan o‘rganishlar yakuni hamda hududiy kengashning 2023 yildagi faoliyati samaradorligi muhokamasiga bo‘yicha Andijon, Navoiy, Buxoro viloyatlari korrpsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashlarining yig‘ilishlari o‘tkazildi.
7-sentabr
“Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyati” mavzusida seminar;
14- sentabr
“Davlat tashkilotlarida manfaatlar to‘qnashuvini hal qilishning tashkiliy-huquqiy asoslarini takomillashtirish” mavzusida (onlayn) seminar;
20- sentabr
YouthLed loyihasi doirasida “Talabalarda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni rivojlantirish hamda ularda korrupsiyaga nisbatan murosasiz muhitni shakllantirish masalalari” mavzusiga bag‘ishlangan seminar mashg‘uloti;
25- sentabr
Agentlik huzurida olimlar, ilmiy-akademik doira vakillaridan iborat tarkibda Ekspertlar guruhining taʼsis yig‘ilishi o‘tkazildi.
28- sentabr
“Zamonaviy jurnalistikani rivojlantirish” markazi tomonidan tashkil etilgan “Ochiqlik, oshkoralik va hisobdorlikni taʼminlash maqsadida fuqarolik jamiyati va ommaviy axborot vositalarining raqamli ko‘nikmalarini mustahkamlash” mavzusidagi davra suhbatida Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva maʼruza bilan ishtirok etdi;
Xalqaro tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlar
4- sentabr
Agentlik va Yaponiyadan Parlamenti quyi palatasining Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi, “Yaponiya-O‘zbekiston” hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi aʼzosi Tadaxiko Ito boshchiligidagi delegatsiyasi bilan bo‘lajak hamkorlik masalalariga oid uchrashuv;
11- sentabr
Agentlik va “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat tashkilotining O‘zbekistondagi filiali rahbari P.Goryup hamda AQSHning “The Boston Globe” gazetasi muharriri R.Koyen o‘rtasida hamkorlik istiqbollari muhokamasi bo‘yicha uchrashuv;
12- sentabr
Agentlik va BAAning  G42 (Presight) kompaniyasi vakillari o‘rtasida Agentlik faoliyatiga  raqamli texnologiyalarni keng joriy etishda o‘zaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari yuzasidan uchrashuv;
26- sentabr
Agentlik hamda Osiyo Taraqqiyot banki vakillari o‘rtasida “Iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash dasturi” doirasida amalga oshirilgan ishlar muhokamasiga oid uchrashuv;
Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva hamda Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi direktori Tuiya Braks o‘rtasida ikki mamlakat masʼul idoralari o‘rtasida mazkur sohada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan uchrashuv;
29- sentabr
Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva hamda BMT TDning O‘zbekistondagi rahbari o‘rinbosari A.Karman o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yana-da rivojlantirishga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi.
Xalqaro hamkorlar bilan tashkil etilgan o‘quv kurslar, seminar-treninglar
11-12- sentabr
Agentlik, Mintaqaviy muloqot tashkiloti hamkorligida  “The Boston Globe” gazetasi muharriri R.Koyen ishtirokida matbuot kotiblari, jurnalist va blogerlar, jamoatchilik faollari uchun  treninglar tashkil etildi.
11-14- sentabr va 25-27- sentabr
Malayziyaning Korrupsiyaga qarshi kurashish akademiyasi (MACC) tomonidan tashkil etilgan “Korrupsiyaga qarshi kurash”ga bag‘ishlangan onlayn kurslarida Agentlik masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Xorij tajribasini o‘rganish
5-6- sentabr
Agentlik direktori o‘rinbosari boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Avstriyada BMT GJB tomonidan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdi.
11-16- sentabr
Agentlik direktori o‘rinbosari boshchiligidagi delegatsiyasi Koreya Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi tajribasini o‘rgandi.

Studies conducted in the regions
A working group led by the director of the Anti-Corruption Agency conducted studies in Andijan, Navoi, and Bukhara regions in order to acquaint with the ongoing work to combat corruption and assist in identifying measures in the following areas:
• implementation of the Sphere without Corruption Project in the higher education and healthcare systems;
• work on targeting funds allocated within investment projects and ensuring their openness;
• processes of digitalization and ensuring openness in the branches of Hududgazta’minot JSC.
Identifying factors which encourage corruption and their elimination
Based on the results of studies to identify the factors which encourage corruption in various areas and analysis made, 10 analytical reports were submitted to the Administration of the President and other organizations.
On the implementation of an internal anti-corruption control system
A study was carried out in the Competition Promotion and Consumer Protection Committee and the Youth Affairs Agency. Based on the results, a statutory notice was submitted to the Competition Promotion and Consumer Protection Committee to eliminate the identified shortcomings.
Together with the administration of Surkhandarya Region, a Program of measures to increase the effectiveness of the fight against corruption in the region was approved.
Studies in public procurement and other areas
• 17 statutory notices were submitted to ministries and departments;
• 4 enquiries were submitted to The State Financial Control Inspectorate;
• 13 enquiries were submitted to law enforcement agencies.
Working with appeals
Over the past period, the Agency received 252 appeals, of which:
• 216 considered;
• 36 in the process of consideration;
• 6 solved positively;
• 25 legal advice and clarifications provided;
• 28 considered and completed;
• 1 anonymous appeal;
• 156 sent to competent ministries and departments.
Legal advice and clarifications were provided on 192 appeals received through the Call Center, of which 21 requests accepted for prompt study.
Public relations and the National Council
Meetings of the Regional Anti-Corruption Councils of Andijan, Navoi, and Bukhara regions were held to discuss the results of studies of the state of work to prevent corruption carried out in the regions, and to discuss the effectiveness of the activities of regional councils in 2023.
September 7
Workshop on the topic ‘Activities of internal anti-corruption control units.’
September 14
Online workshop on the topic ‘Improving the organizational and legal framework for resolving conflicts of interest in government organizations.’
September 20
As part of the YouthLed project, a workshop was held on the topic ‘Development of legal awareness and legal culture of students and issues of creating an environment of intolerant attitude towards corruption.’
September 25
The Agency hosted the founding meeting of the Expert Group, consisting of scholars and representatives of scientific and academic circles.
September 28
Deputy Director of the Agency Umida Tukhtasheva took part in a round table on the topic ‘Strengthening the digital skills of civil society and the media in order to ensure openness, transparency and accountability’, organized by the Modern Journalism Development Center, where she delivered a report.
Meetings with representatives of international organizations
September 4
Meeting of the Agency’s leadership with the Japanese delegation headed by Tadahiko Ito, Chair of the Standing Committee on Judicial Affairs, House of Representatives, member of the Japan-Uzbekistan Inter-Parliamentary Group.
September 11
Meeting of the Agency’s leadership with Petra Gorjup, Head of Regional Dialogue Branch Office in Uzbekistan, and Rachelle Cohen, editor of the Boston Globe, to discuss cooperation prospects.
September 12
Meeting of the Agency’s leadership with representatives of G42 Company (Presight.AI), UAE, on the establishment of mutual cooperation on the widespread introduction of digital technologies into the Agency’s activities.
September 26
Meeting of representatives of the Agency and the Asian Development Bank to discuss the work carried out within the framework of the Economic Management Improvement Program.
Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Agency, held meeting with Tuija Brax, Director of the Rule of Law Center, University of Helsinki, to establish cooperative ties between the responsible departments of the two countries.
September 29
Umida Tukhtasheva, Deputy Director of the Agency, held meeting with Anas Fayyad Qarman, UNDP Resident Representative a.i. in Uzbekistan, to discuss further development of cooperation relations.
Trainings and workshops organized in cooperation with international partners
September 11-12
The Agency, in collaboration with the INGO Regional Dialogue, organized trainings for heads of press offices, journalists and bloggers with the involvement of Rachelle Cohen, editor of the Boston Globe.
September 11-14 and September 25-27
A representative of the Anti-Corruption Agency took part in online courses on anti-corruption issues organized by the Malaysia Anti-Corruption Academy.
Studying foreign experience
September 5-6
A delegation of Uzbekistan led by the Deputy Director of the Agency participated in an event in Austria organized by UNODC.
September 11-16
A delegation led by the Deputy Director of the Agency visited the Republic of Korea to study the country’s experience in the fight against corruption.