Hududlarda o‘tkazilgan o‘rganishlar
Agentlik direktori boshchiligidagi Ishchi guruh tomonidan Andijon, Navoiy, Buxoro viloyatlarida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish hamda bu boradagi chora-tadbirlarni belgilab olishga ko‘maklashish yuzasidan quyidagi yo‘nalishlarda o‘rganishlar o‘tkazildi:
oliy taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimlarida "Korrupsiyasiz soha" loyihasining amalga oshirilishi;
investitsiya loyihalari doirasida ajratilgan mablag‘larni maqsadli yo‘naltirish va ochiqlikni taʼminlash borasidagi ishlar;
“Hududgazta‘minot” AJning filiallaridagi raqamlashtirish va ochiqlikni taʼminlash jarayonlari.
Korrupsiyani keltirib chiqaruvchi sabab va shart-sharoitlarni aniqlash hamda ularni bartaraf etish borasida
Turli sohalarida korrupsiya kelib chiqishiga sabab bo‘layotgan omillar aniqlash va tahlil qilish maqsadida o‘rganishlar olib borilib, natijalari yuzasidan Prezident Administratsiyasi va boshqa tashkilotlarga 10 ta tahliliy maʼlumot kiritildi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini joriy etish borasida
Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, Yoshlar ishlari agentligida o‘rganish o‘tkazilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Qo‘mitaga taqdimnoma kiritildi.
Surxondaryo viloyati hokimligi bilan korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari samaradorligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Davlat xaridlari va boshqa sohada o‘tkazilgan o‘rganishlar yuzasidan
- vazirlik idoralarga 17 ta taqdimnoma;
- Davlat moliyaviy nazorat inspeksiyasiga 4 ta so‘rovnoma.
- huquqni muhofaza qiluvchi organlarga 13 ta so‘rovnoma kiritildi.
Murojaatlar bilan ishlash yo‘nalishida
Jami 252 ta murojaatdan:
216 tasi ko‘rib chiqilishi taʼminlandi;
36 tasi ko‘rib chiqilmoqda;
6 tasi ijobiy hal etildi;
25 tasiga huquqiy maslahat va tushuntirish berildi;
28 tasi ko‘rib chiqilib, tugatilgan;
1 tasi anonim deb topilgan,
156 tasi taalluqliligi bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga yo‘naltirilgan.
Agentlikning “Call-markazi” – 1253ga  kelib tushgan 192 ta murojaatga huquqiy yo‘nalish va tushuntirishlar berildi, shundan  21 tasi tezkor o‘rganish o‘tkazish choralarini ko‘rish maqsadida qabul qilindi.
Jamoatchilik bilan aloqalar va Milliy kengash faoliyati bo‘yicha
Korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar holati yuzasidan hududlarda o‘tkazilgan o‘rganishlar yakuni hamda hududiy kengashning 2023 yildagi faoliyati samaradorligi muhokamasiga bo‘yicha Andijon, Navoiy, Buxoro viloyatlari korrpsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashlarining yig‘ilishlari o‘tkazildi.
7-sentabr
“Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyati” mavzusida seminar;
14- sentabr
“Davlat tashkilotlarida manfaatlar to‘qnashuvini hal qilishning tashkiliy-huquqiy asoslarini takomillashtirish” mavzusida (onlayn) seminar;
20- sentabr
YouthLed loyihasi doirasida “Talabalarda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni rivojlantirish hamda ularda korrupsiyaga nisbatan murosasiz muhitni shakllantirish masalalari” mavzusiga bag‘ishlangan seminar mashg‘uloti;
25- sentabr
Agentlik huzurida olimlar, ilmiy-akademik doira vakillaridan iborat tarkibda Ekspertlar guruhining taʼsis yig‘ilishi o‘tkazildi.
28- sentabr
“Zamonaviy jurnalistikani rivojlantirish” markazi tomonidan tashkil etilgan “Ochiqlik, oshkoralik va hisobdorlikni taʼminlash maqsadida fuqarolik jamiyati va ommaviy axborot vositalarining raqamli ko‘nikmalarini mustahkamlash” mavzusidagi davra suhbatida Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva maʼruza bilan ishtirok etdi;
Xalqaro tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlar
4- sentabr
Agentlik va Yaponiyadan Parlamenti quyi palatasining Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi, “Yaponiya-O‘zbekiston” hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi aʼzosi Tadaxiko Ito boshchiligidagi delegatsiyasi bilan bo‘lajak hamkorlik masalalariga oid uchrashuv;
11- sentabr
Agentlik va “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat tashkilotining O‘zbekistondagi filiali rahbari P.Goryup hamda AQSHning “The Boston Globe” gazetasi muharriri R.Koyen o‘rtasida hamkorlik istiqbollari muhokamasi bo‘yicha uchrashuv;
12- sentabr
Agentlik va BAAning  G42 (Presight) kompaniyasi vakillari o‘rtasida Agentlik faoliyatiga  raqamli texnologiyalarni keng joriy etishda o‘zaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari yuzasidan uchrashuv;
26- sentabr
Agentlik hamda Osiyo Taraqqiyot banki vakillari o‘rtasida “Iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash dasturi” doirasida amalga oshirilgan ishlar muhokamasiga oid uchrashuv;
Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva hamda Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi direktori Tuiya Braks o‘rtasida ikki mamlakat masʼul idoralari o‘rtasida mazkur sohada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan uchrashuv;
29- sentabr
Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva hamda BMT TDning O‘zbekistondagi rahbari o‘rinbosari A.Karman o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yana-da rivojlantirishga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi.
Xalqaro hamkorlar bilan tashkil etilgan o‘quv kurslar, seminar-treninglar
11-12- sentabr
Agentlik, Mintaqaviy muloqot tashkiloti hamkorligida  “The Boston Globe” gazetasi muharriri R.Koyen ishtirokida matbuot kotiblari, jurnalist va blogerlar, jamoatchilik faollari uchun  treninglar tashkil etildi.
11-14- sentabr va 25-27- sentabr
Malayziyaning Korrupsiyaga qarshi kurashish akademiyasi (MACC) tomonidan tashkil etilgan “Korrupsiyaga qarshi kurash”ga bag‘ishlangan onlayn kurslarida Agentlik masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Xorij tajribasini o‘rganish
5-6- sentabr
Agentlik direktori o‘rinbosari boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Avstriyada BMT GJB tomonidan tashkil etilgan tadbirda ishtirok etdi.
11-16- sentabr
Agentlik direktori o‘rinbosari boshchiligidagi delegatsiyasi Koreya Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi tajribasini o‘rgandi.

Изучения, проведённые в регионах
Рабочая группа под руководством директора Агентства по противодействию коррупции провела изучения в Андижанской, Навоийской, Бухарской областях с целью ознакомления с проводимой работой по борьбе с коррупцией и оказания помощи в определении мер в следующих направлениях:
• реализация проекта «Сфера без коррупции» в системах высшего образования и здравоохранения;
• работа по адресному направлению средств, выделяемых в рамках инвестиционных проектов и обеспечению их открытости;
• процессы цифровизации и обеспечения открытости в филиалах АО «Худудгазтаъминот».
Касательно определения причин и условий, порождающих коррупцию, и их устранение
По результатам изучений по определению факторов, вызывающих коррупцию в различных сферах и их анализа, в Администрацию Президента и другие организации были представлены 10 аналитических справок.
О внедрении системы внутреннего антикоррупционного контроля
Проведено изучение в Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей и Агентстве по делам молодёжи. По итогам в Комитет направлено представление по устранению выявленных недостатков.
Совместно с хокимиятом Сурхандарьинской области утверждена Программа мер по повышению эффективности борьбы с коррупцией в регионе.
Изучения в сфере государственных закупок и других направлениях
• в министерства и ведомства внесены 17 представлений;
• в Инспекцию государственного финансового надзора направлено 4 запроса;
• в правоохранительные органы направлено 13 запросов.
Работа с обращениями
За прошедший период в Агентство поступило 252 обращения, из которых:
• 216 рассмотрено;
• 36 в процессе рассмотрения;
• 6 положительно разрешено;
• 25 даны юридические консультации и разъяснения;
• 28 рассмотрены и завершены;
• 1 анонимное обращение;
• 156 направлены по компетенции в соответствующие министерства и ведомства.
По 192 обращениям, поступившим через Call-центр, даны юридические консультации и разъяснения, из них 21 обращение принято для оперативного изучения.
Касательно работ по связам с общественностью и Национального совета
Проведены заседания Региональных советов по противодействию коррупции Андижанской, Навоийской, Бухарской областей с целью обсуждения результатов изучений состояния работ по предотвращению коррупции, проведённых в регионах, и обсуждения эффективности деятельности региональных советов в 2023 году.
7 сентября
Семинар на тему «Деятельность подразделений внутреннего антикоррупционного контроля».
14 сентября
Онлайн-семинар на тему «Совершенствование организационно-правовой базы разрешения конфликтов интересов в государственных организациях».
20 сентября
В рамках проекта YouthLed проведён семинар на тему «Развитие правосознания и правовой культуры студентов и вопросы создания среды нетерпимого отношения к коррупции среди них».
25 сентября
В Агентстве состоялось учредительное собрание Экспертной группы, состоящей из учёных и представителей научных и академических кругов.
28 сентября
Заместитель директора Агентства Умида Тухташева приняла участие в круглом столе на тему «Укрепление цифровых навыков гражданского общества и СМИ в целях обеспечения открытости, прозрачности и подотчётности», организованном Центром развития современной журналистики, где выступила с докладом.
Встречи с представителями международных организаций
4 сентября
Встреча руководства Агентства с делегацией Японии во главе с Тадахико Ито, председателем Комитета по законодательству и судебным вопросам Парламента Японии, членом межпарламентской группы «Япония-Узбекистан».
11 сентября
Встреча руководства Агентства с главой представительства МНО «Региональный диалог» в Узбекистане Петрой Горьюп и редактором американской газеты The Boston Globe Рашель Коэн по обсуждению перспектив сотрудничества.
12 сентября
Встреча руководства Агентства с представителями компании G42 (Presight) из ОАЭ по вопросам налаживания взаимного сотрудничества по широкому внедрению цифровых технологий в деятельность Агентства.
26 сентября
Встреча представителей Агентства и Азиатского банка развития по вопросу обсуждения работ, проводимых в рамках проекта «Программа совершенствования экономического управления».
Встреча заместителя директора Агентства Умиды Тухташевой с директором Центра верховенства права при Университете Хельсинки Туйей Бракс по установлению сотруднических связей между ответственными ведомствами двух стран.
29 сентября
Состоялась встреча заместителя директора Агентства Умиды Тухташевой и врио Постоянного Представителя ПРООН в Узбекистане Анаса Кармана, посвященная дальнейшему развитию сотруднических отношений.
Учебные курсы и семинар-тренинги, организованные в сотрудничестве с международными партнёрами
11-12 сентября
Агентством в сотрудничестве с МНО «Региональный диалог» организованы тренинги для руководителей пресс-служб, журналистов и блогеров с участием редактора газеты The Boston Globe Рашель Коэн.
11-14 сентября и 25-27-сентября
Ответственный сотрудник Агентства по противодействию коррупции принял участие в онлайн-курсах, посвященных вопросам противодействия коррупции, организованных Малайзийской антикоррупционной академией (Malaysia Anti-Corruption Academy).
Изучение зарубежного опыта
5-6 сентября
Делегация Узбекистана во главе с заместителем директора Агентства участвовали в мероприятии в Австрии, организованной УНП ООН.
11-16 сентября
Делегация во главе с заместителем директора Агентства посетила Республику Корея для изучения опыта страны в борьбе с коррупцией.