So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda mahalliy davlat hokimiyati organlari mansabdor shaxslarining manfaatlar to‘qnashuvi holatlariga yo‘l qo‘yganligi to‘g‘risidagi xabarlar eʼlon qilinmoqda.
Jumladan, mahalliy hokimliklar mansabdor shaxslari tomonidan ayrim tadbirkorlik subyektlariga tegishli bo‘lgan avtotransport vositalaridan o‘z xizmat vazifasini bajarishda foydalanib kelinayotganligi keng jamoatchilikning keskin eʼtiroziga sabab bo‘lmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ushbu holatlar yuzasidan quydagilarni maʼlum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasining “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi Qonunining 12-moddasiga muvofiq, davlat fuqarolik xizmatchisining majburiyatlari belgilab berilgan bo‘lib:
- manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymasligi, beg‘araz va xolis bo‘lishi;
- davlat organining nufuzini tushirishga olib kelishi yoki uning o‘z xizmat majburiyatlarini vijdonan bajarishiga shubha tug‘dirishi mumkin bo‘lgan harakatlardan (harakatsizlikdan), shu jumladan o‘z xizmat majburiyatlarini bajarayotganda har qanday shakldagi kamsitishdan, noxolislikdan yoki kimgadir nisbatan alohida munosabatda bo‘lishdan tiyilishi;
- o‘z xizmat mavqeidan shaxsiy va boshqa g‘ayriqonuniy maqsadlarda foydalanmasligi, shuningdek o‘z xizmat faoliyatiga, davlat organlari, ularning mansabdor shaxslari va fuqarolarning faoliyatiga qonunga xilof taʼsir ko‘rsatilishiga yo‘l qo‘ymaslik davlat fuqarolik xizmatchisining majburiyati hisoblanadi.
Shuningdek, mazkur Qonunning 19-moddasiga asosan, manfaatlar to‘qnashuvi davlat fuqarolik xizmatchisining shaxsiy (bevosita yoki bilvosita) manfaatdorligi uning o‘z xizmat vakolatlarini lozim darajada bajarishiga taʼsir ko‘rsatadigan yoxud taʼsir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan hamda fuqarolarning, jamiyatning yoki davlat organining shaxsiy manfaatdorligi va huquqlari, qonuniy manfaatlari o‘rtasida qarama-qarshilik yuzaga keladigan yoki yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan vaziyat hisoblanadi.
Mahalliy hokimliklar mansabdor shaxslari tomonidan tadbirkorlik subyektlariga tegishli avtotransport vositalaridan foydalanishi yuqorida qayd etilgan normalarga zid bo‘lib, manfaatlar to‘qnashuvi holatlarini keltirib chiqarmoqda.
Bu esa, o‘z navbatida, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni yuzaga kelishiga, keng jamoatchilikning mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlari, umuman hokimiyat organlarining faoliyatiga salbiy munosabatni shakllanishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu munosabat bilan, Agentlik tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar kengashi, viloyatlar hokimliklari, shu jumladan, tuman va shahar hokimliklari tasarrufidagi xizmat avtomototransport vositalari to‘g‘risidagi maʼlumotlarni belgilangan tartib va muddatlarda eʼlon qilib borish, barcha tuman (shahar) hokimliklarida o‘rganish o‘tkazish, xususan, hokimliklar balansidagi avtotransport vositalarini inventarizatsiyadan o‘tkazish yuzasidan so‘rov yuborildi.
Bundan tashqari, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan, shu jumladan, tadbirkorlik subyektlariga tegishli avtotransport vositalaridan o‘z xizmat vazifasini bajarishda foydalanib kelayotgan barcha tuman (shahar) hokimliklari mansabdor shaxslariga nisbatan tegishli choralarni ko‘rish nazoratga olindi.

In recent days, social networks have spread reports on conflicts of interest in the activities of local government officials.
In particular, public dissatisfaction was caused by the fact that some officials of local authorities use vehicles belonging to some business entities to perform their official duties.
The Anti-Corruption Agency reports the following on this issue.
Article 12 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On the State Civil Service’ clearly defines the duties of a public civil servant:
• avoid conflicts of interest, be impartial and objective;
• refrain from actions (inaction) that may undermine the authority of a government body or raise doubts about the integrity of the performance of its official duties, including from any form of discrimination, bias or special disposition towards someone in the performance of their official duties;
• not to use his/her official position for personal and other illegal purposes, as well as not to allow illegal influence on his/her official activities, the activities of government bodies, their officials and citizens.
Also, Article 19 of this Law states that a conflict of interest is a situation in which the personal interest (direct or indirect) of a civil servant affects or may affect the proper performance of his/her official powers and in which a conflict arises or may arise between personal interest and rights, the legitimate interests of citizens, society or a government body.
The use by officials of local authorities of vehicles belonging to business entities is contrary to the above rules and causes a conflict of interest.
This, in turn, causes the emergence of corruption risks, the formation of a negative attitude of the general public towards the heads of local authorities and the activities of bodies in general.
In this regard, the Agency sent enquiries to the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional, district and city administrations on the need of the publication of information on official vehicles on designated resources and the timing.
In addition, the Agency takes under control the adoption of appropriate measures against officials of all district (city) administrations who have allowed a conflict of interest, including those who use vehicles belonging to business entities in the performance of their official duties.