O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-iyundagi PF-6247-son Farmoniga asosan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi zimmasiga davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini taʼminlash sohasini muvofiqlashtirish va doimiy monitoring qilish, shu jumladan ularning normativ-huquqiy hujjatlar bilan belgilangan maʼlumotlarni Internet tarmog‘iga joylashtirish (eʼlon qilish) bo‘yicha majburiyatlari hisobini yuritish vazifalari yuklatilgan.
Mazkur topshiriq ijrosi yuzasidan Agentlik tomonidan davlat idoralari tomonidan ochiqlikka oid qonun hujjatlari ijrosi yuzasidan muntazam o‘rganish o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Xususan, davlat organlari va tashkilotlari tomonidan joriy yilning birinchi choragi davomida ochiqlikka oid qonun hujjatlariga rioya etilishi, shu jumladan, ochiq maʼlumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik maʼlumotlarning belgilangan muddatlarda va resurslarda eʼlon qilinishi monitoring qilindi.
O‘rganish davomida davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksida faoliyati “qizil” toifada baholangan 27 ta davlat organlari va tashkilotlariga alohida eʼtibor qaratildi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Jizzax, Sirdaryo va Andijon viloyatlari hokimliklariga, shuningdek, Madaniyat va turizm vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi, “Aloqabank” ATB, “O‘zavtosanoat” AJlarga ochiqlikni taʼminlash sohasida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish hamda xizmat vazifalariga masʼuliyatsizlik bilan yondashgan mansabdor shaxslarga nisbatan tegishli intizomiy jazo chorasini qo‘llash to‘g‘risida taqdimnoma kiritildi.
Shuningdek, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlik uchun O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati mansabdor shaxsiga nisbatan MJtKning 215-7-moddasi bilan maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilib, ko‘rib chiqish uchun sudga yuborildi.
Mazkur yo‘nalishdagi o‘rganishlar boshqa davlat organlari va tashkilotlari faoliyatida ham davom ettirilmoqda.

Согласно Указу Президента Республики Узбекистан №УП-6247 от 16 июня 2021 года, на Агентство по противодействию коррупции возложены функции координации и постоянного контроля в сфере обеспечения открытости деятельности государственных органов и организаций, в том числе размещение (обнародование) в сети Интернет сведений, предусмотренных нормативно-правовыми актами.
Во исполнение данной задачи Агентством налажена практика проведения регулярных изучений по реализации государственными органами нормативно-правовых актов об открытости.
В частности, в течение первого квартала текущего года Агентством проводился мониторинг деятельности государственных органов и организаций по соблюдению ими законодательства об открытости, в том числе обнародованию социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных в установленные сроки и ресурсы.
В ходе изучения особое внимание было уделено 27 государственным органам и организациям, деятельность которых попала в «красную» категорию в Индексе открытости, направленного на оценку результативности и эффективности проводимой работы по открытости в государственных органах и организациях.
По результатам изучения, в хокимияты Джизакской, Сырдарьинской и Андижанской областей, а также в Агентство кинематографии при Министерстве культуры и туризма, АКБ Алокабанк и АО «Узавтосаноат» были направлены представления для принятия соответствующих дисциплинарных мер в отношении сотрудников, ответственных за обеспечение открытости.
Также за нарушение законодательства об открытости деятельности органов государственной власти и управления в отношении должностного лица Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан составлен административный протокол по статье 215-7 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и направлен ​​в суд для рассмотрения.