Joriy yilning 3-5-oktabr kunlari Agentlik direktori o‘rinbosari U.Tuxtasheva boshchiligidagi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Bosh prokuratura vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi Istanbul harakatlar rejasi (IHR) 22-Monitoring yig‘ilishi va Boshqaruv guruhining 28-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining (IHTT) Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo uchun korrupsiyaga qarshi tarmog‘ining yig‘ilishi davomida IHTT 5-raund monitoringi doirasida birinchi bosqichida hisobotlar taqdim etgan davlatlar, jumladan, Armaniston, Ozarbayjon, Ukraina va Moldova mamlakatlarining umumiy bahosi va monitoring natijalari taqdim etildi.
Uchrashuvlar davomida ekspertlar tomonidan tizimni takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berildi, mamlakatlar ishtirokchilarga tavsiyalarni amalga oshirish bo‘yicha rejalarini va monitoringdan so‘ng 2023-yil davomida ro‘y bergan amaldagi o‘zgarishlarni havola etdilar.
Maʼlumot uchun: Tadbirlarda 20 dan ortiq davlat va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi. O‘zbekistonda 5-raund monitoringi 2024-yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Boshqaruv guruhi yig‘ilishida 2023-yilga mo‘ljallangan IHT Ishchi dasturi amalga oshirilishi va 2024-yilga mo‘ljallangan ish rejasiga takliflar ko‘rib chiqildi. Shuningdek, Boshqaruv guruhi “Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha hududiy prognoz” pilot hisoboti loyihasining asosiy ko‘rsatkichlarini muhokama qildi.
Bundan tashqari, U.Tuxtasheva taʼlim sohasidagi halollik masalalariga bag‘ishlangan navbatdan tashqari sessiyada maʼruza bilan ishtirok etdi, uning doirasida taʼlim sohasida korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, jumladan, institutsional va elektron yechimlarni taqdim etdi.

3-5 октября текущего года делегация Узбекистана в составе представителей Агентства по противодействию коррупции и Генеральной прокуратуры во главе с заместителем директора Агентства Умидой Тухташевой приняла участие в 22-м мониторинговом заседании и 28-м заседании Руководящей группы Стамбульского плана действий.
В ходе заседания Сети по борьбе с коррупцией для Восточной Европы и Центральной Азии ОЭСР были представлены общая оценка и результаты мониторинга стран, представивших отчёты в рамках первого этапа пятого раунда мониторинга ОЭСР, включая Армению, Азербайджан, Украину и Молдову.
В ходе встреч эксперты дали рекомендации по совершенствованию системы, страны представили участникам свои планы по реализации рекомендаций и фактические изменения, произошедшие в течение 2023 года после мониторинга.
Для сведения: В мероприятиях приняли участие представители более 20 стран и международных организаций. Пятый раунд мониторинга в Узбекистане планируется провести в 2024 году.
На заседании Руководящей группы были рассмотрены предложения по реализации Программы работ Стамбульского плана действий на 2023 год и план работы на 2024 год. Также Руководящая группа обсудила основные показатели проекта пилотного отчёта «Региональный прогноз по борьбе с коррупцией».
Кроме того, Умида Тухташева приняла участие в специальной сессии, посвященной вопросам добропорядочности в сфере образования, с докладом, в рамках которого представила меры, принимаемые для борьбы с коррупцией в сфере образования, включая институциональные и электронные решения.