Ushbu uchrashuv orqali sog‘liqni saqlash tizimida “Korrupsiyasiz soha” loyihasining ijro etilishi yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni tahlil qilish, korrupsiyaga sabab bo‘layotgan omillarni birgalikda muhokama qilish, bartaraf etish bo‘yicha istiqboldagi vazifalarni belgilash hamda ushbu jarayonlarga fuqarolik jamiyati institutlarini faol jalb etish maqsad qilingan.
Tadbirda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga murojaatida korrupsiyaga qarshi kurashish har bir vazirlik va idora rahbarining asosiy vazifalaridan biri bo‘lishi lozimligi qayd etildi.
Bu borada Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi korrupsiya ko‘p uchrayotgan va xodimlari aholi bilan ko‘p muloqotga kirishuvchi sohalarda mas’ul vazirlik hamda idoralar bilan hamkorlikda korrupsiyaviy omillarni bartaraf etmoqda.
Xususan, Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlikda sog‘liqni saqlash tizimida “Korrupsiyasiz soha” loyihasini amalga oshirish yuzasidan
2021-2022-yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xarita”lari tasdiqlanib, ijroga qaratilgan.
Loyiha doirasida o‘tgan davrda quyidagilar amalga  oshirildi:
- tizimdagi korrupsiyaga oid holatlar haqida tezkor xabar berish uchun “1203” qisqa raqamli “ishonch telefoni” va Call-markaz ishga tushirildi;
- davlat tibbiyot muassasalarida budjet mablag‘lari hisobidan imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslarga kvota asosida order berishni to‘liq elektron shaklda amalga oshirish mexanizmi joriy etildi;
- 10 dan ortiq xizmat turlari to‘la elektron shaklga o‘tkazilib, davolash-profilaktika muassasalarining tasdiqlangan pullik xizmatlari miqdori vazirlikning rasmiy veb-saytiga joylashtirilishi ta’minlandi;
- sohada korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan 26 mingdan ortiq targ‘ibot materiallari tayyorlanib, 3 mingdan ziyod tibbiyot muassasalari, oilaviy poliklinika va shifoxonalarning kirish joylariga joylashtirildi hamda “Sog‘liqni saqlash xodimlari uchun korrupsiyaga qarshi kurashishga oid eslatma” tayyorlanib, tizim xodimlariga tarqatildi.
Shu bilan birga, ushbu yo‘nalishda sohani yanada takomillashtirishda to‘siq bo‘layotgan bir qator muammolar saqlanib qolmoqda.
Xususan, 2022-yil davomida soha xodimlari tomonidan sodir etilgan jinoyatlarning asosiy qismi xodimlarning ish haqlarini o‘zlashtirish, ishga kiritish yoki ish soatini ko‘paytirish, davlat xaridlari, tibbiyot muassasalarga tegishli mol-mulklar va budjet  mablag‘larini o‘zlashtirish, tibbiy muolajalar uchun pora olish kabi  holatlar bilan bog‘liq.
Bular orasida, tibbiyot xodimlarini ishga qabul qilish, lavozimga tayinlash hamda ularga ish haqlarini hisoblash bilan bog‘liq korrupsion jinoyat sodir etgan shaxslar soni sog‘liqni saqlash tizimdagi jami jinoyat sodir etgan shaxslarning deyarli 50 foizini tashkil etmoqda.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, korrupsiyaviy jinoyatlarga qo‘l urayotgan shaxslarning aksariyati shifokor yoki boshqa tibbiyot xodimlari emas, balki rahbar va ma’muriy boshqaruv xodimlari xissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Shuningdek, Agentlik, vazirlik, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi hamkorlik yo‘nalishlari qatorida ma’muriy boshqaruv xodimlarning malakasini muntazam oshirib borish, tizimda ishga qabul qilishning ochiq va shaffof mexanizmlarini joriy etish masalasini muhokama qilishdi.
Muloqot davomida ommaviy axborot vositalari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari xususan, Agentlik huzuridagi jamoatchilik kengashi vakillari sohada jamoatchilik nazoratini amalga oshirish yo‘nalishlari to‘g‘risida o‘z takliflarini bildirishdi.
Yig‘ilish yakunida sohada korrupsiyani bartaraf etish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish, ochiqlikni ta’minlashga oid vazifalar aks etgan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi Sog‘liqni saqlash vazirligi va Davlat xizmatini rivojlantirish agentligining qo‘shma bayonoti qabul qilindi.
Bayonotda amalga oshirilayotgan ishlarni muntazam ravishda jamoatchilikka taqdim etib borish va muhokama qilish amaliyotini yo‘lga qo‘yish, ishga qabul qilishni ochiq tanlov asosida amalga oshirish, ishga qabul qilish yuzasidan kelib tushgan murojaatlarni ko‘rib chiqish bo‘yicha elektron platformani ishga tushirish kabi yo‘nalishlarda muhim vazifalar belgilandi. Shuningdek, vazirlikning rasmiy veb-saytida tizimdagi bo‘sh ish o‘rinlari haqida ma’lumotlarni aks ettirib borish, tibbiyot xodimlariga mehnatga haq to‘lashning toifalangan zamonaviy mexanizmlarini joriy etish, tibbiyot muassasalari band qilingan va bo‘sh turgan o‘rin (joy) haqida onlayn ma’lumot beruvchi elektron platformani ishga tushirish, sohani raqamlashtirish masalalari o‘rin oldi.

25 января текущего года Агентство по противодействию коррупции совместно с Министерством здравоохранения и Агентством развития государственной службы провели обсуждение темы «Реализация проекта «Сфера без коррупции» в системе Министерства здравоохранения: существующие проблемы и планы». В мероприятии также участвовали представители институтов гражданского общества и СМИ.
На встрече были проанализированы меры, реализуемые в системе здравоохранения в связи с реализацией проекта «Сфера без коррупции», обсуждены факторы, порождающие коррупцию, определены будущие задачи по их искоренению.
В Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису и народу Узбекистана 20 декабря 2022 года отмечено, что борьба с коррупцией должна быть одной из главных задач руководителя каждого министерства и ведомства.
В связи с этим Агентство по противодействию коррупции во взаимодействии с ответственными министерствами и ведомствами занимается искоренением коррупции в сферах, с высоким показателем коррупции, а также ведомствах, где сотрудники активно взаимодействуют с населением.
В частности, совместно с Министерством здравоохранения была утверждена и реализована «Дорожная карта на 2021-2022 годы» по проекту «Сфера без коррупции» в системе здравоохранения.
За прошедший период в рамках проекта реализована следующая работа:
• запущена «горячая линия» с коротким номером «1203» и Call-центр для оперативного сообщения о случаях коррупции в системе;
• в государственных медицинских учреждениях внедрён в полностью электронном виде механизм выдачи ордеров по квоте лицам, относящимся к льготной категории, за счёт бюджетных средств;
• более 10 видов услуг переведены в электронную форму, обеспечено размещение утвержденного объёма платных услуг лечебно-профилактических учреждений на официальном сайте министерства;
• подготовлено и размещено на входах более 3 тысяч медицинских учреждений, семейных поликлиник и больниц более 26 тысяч информационных материалов, посвящённых профилактике коррупции в сфере, а также подготовлена ​​и распространена среди работников системы «Памятка по противодействию коррупции для работников здравоохранения».
В то же время сохраняется ряд проблем, которые являются препятствием для дальнейшего совершенствования отрасли в этом направлении.
В частности, в течение 2022 года основная часть преступлений, совершенных работниками отрасли, связана с хищением заработной платы работников, приёмом на работу или увеличением продолжительности рабочего времени, государственными закупками, присвоением имущества и бюджетных средств, принадлежащих медицинским учреждениям, получением взяток за медицинские процедуры.
Анализ показывает, что большую часть лиц, причастных к коррупционным преступлениям, составляют не врачи или другой медицинский персонал, а руководители и административный персонал.
Ввиду этого, Агентство по противодействию коррупции, Министерство здравоохранения и Агентство развития государственной службы также обсудили вопрос регулярного повышения квалификации управленческих кадров, внедрения в систему открытых и прозрачных механизмов приёма на работу.
В ходе диалога представители СМИ, ННО и Общественного совета при Агентстве по противодействию коррупции высказали свои предложения по направлениям общественного контроля в сфере.
По итогам встречи принято Совместное заявление Агентства по противодействию коррупции, Министерства здравоохранения и Агентства развития государственной службы, в котором отражены задачи по искоренению коррупции в сфере, усилению общественного контроля и обеспечению открытости.
В Совместном заявлении определены важные задачи по таким направлениям, как введение практики регулярного представления общественности и обсуждения проводимой работы, приёма на работу на основе открытого конкурса, запуск электронной площадки для рассмотрения заявлений о приёме на работу. Также на официальном сайте министерства будет отражена информация о вакансиях в системе, внедрены классифицированные современные механизмы выплаты заработной платы медицинским работникам, запущена электронная площадка, предоставляющая в режиме онлайн информацию о занятых и вакантных должностях в медицинских учреждениях и др.