Жорий йилнинг 11 май куни Коррупцияга қарши курашиш агентлигида 70 дан ортиқ давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимларнинг очиқ маълумотлар сиёсати ва уни амалга ошириш механизмлари соҳасидаги салоҳиятини ошириш мақсадида навбатдаги икки кунлик семинар ташкил этилди.
Маълумот учун:  2022 йилда Агентлик томонидан давлат органларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимларини ўқитишга қаратилган 10 та семинар ташкил этилиб, 200 дан ортиқ давлат хизматчилари ўқитилиши таъминланди. Мазкур семинар ана шундай тадбирларнинг мантиқий давомидир.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлик даражасини ошириш ва баҳолаш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 154-сон фармонига мувофиқ,  Агентлик томонидан илк бор жорий йилда “Очиқлик индекси” рейтинги эълон қилинди.
Унда  86 та давлат органи ва ташкилотининг очиқликни таъминлаш соҳада амалга ошираётган ишлари самарадорлиги ҳамда натижадорлиги 84 та мезонни қамраб олган 8 та индикатор асосида баҳоланди.
Баҳолаш жараёнларини ҳар томонлама сифатли ташкил этиш мақсадида Агентлик томонидан ўтган давр мобайнида давлат органларига мазкур йўналишда мунтазам методик ва амалий ёрдам кўрсатилиб, ушбу фаолиятни юқори самарадорлик асосида ташкил этишга кўмаклашиб борилди.
Шунингдек, баҳолаш жараёнларининг холис ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида мазкур Фармон билан Очиқликни таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолаш комиссияси ташкил этилди.
Маълумот учун: Баҳолаш комиссияси Очиқлик индексини баҳолаш натижаларини кўриб чиқиш ҳамда Очиқлик индекси бўйича якуний қарор қабул қилувчи коллегиал орган ҳисобланиб, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ахборотлаштириш ва телекоммуникациялар соҳасида назорат инспекцияси, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги мутахассислари, шунингдек Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати ҳамда ННТлар вакилларидан ташкил топган.
Якуний натижаларга кўра, 15 та давлат органининг очиқликни таъминлаш фаолияти “яшил” (71-100 балл), 44 таси “сариқ” (55-71 балл) ва 27 таси “қизил” (55 баллдан паст) самарадорлик кўрсаткичлари билан баҳоланган.
Мазкур семинарда асосий эътибор Очиқлик индекси натижалари асосида давлат органлари ва ташкилотларининг очиқликни таъминлаш соҳасидаги ижобий тажрибасини оммалаштириш, очиқликни таъминлашда йўл қўйилаётган тизимли камчиликларни  таҳлил қилиш ва бартараф этиш, шунингдек,  бу борадаги  фаолиятни янада яхшилаш бўйича тавсия ва тушунтиришлар беришга қаратилди.
Шу мақсадда иштирокчиларга очиқликка оид қонунчилик ҳужжатлари талабларига риоя этиш,  Очиқлик индексининг баҳолаш индикаторларига оид маълумотларни ўз вақтида, тўғри ва тўлиқ эълон қилиб бориш билан боғлиқ масалаларда атрофлича маълумот берилди.
Жумладан, давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимлар фаолиятининг самарадорлиги, давлат органлари ва ташкилотларининг расмий веб-сайтларида ахборотларни жойлаштириш ва электрон давлат хизматлари кўрсатиш ҳолати, ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларни қонунчиликда белгиланган ахборот ресурсларида эълон қилиш ва жамоатчилик олдида ҳисобдорлик тизимига оид масалалар муҳокама қилинди.
Мутахассислар томонидан давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимлар, шунингдек, жамоатчилик кенгаши фаолияти самарадорлигини ошириш борасида ҳам зарур тавсиялар берилди.
Семинар мобайнида бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлашга оид маълумотларнинг расмий веб-сайтда жойлаштирилиши, Очиқ маълумотлар порталида маълумотлар жойлаштирилиши, оммавий коммуникация технологияларининг жорий қилиниши, коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш ва уларнинг олдини олишда очиқлик тамойилларидан фойдаланиш ҳолати ҳам кўриб чиқилди.

On May 11, the Anti-Corruption Agency organized another two-day workshop to improve the skills of more than 70 employees of government bodies and organizations responsible for ensuring openness.
For reference: in 2022, the Agency organized 10 workshops aimed at training employees responsible for ensuring openness in government bodies, in which more than 200 civil servants participated. This workshop is a logical continuation of these events.
This year the Anti-Corruption Agency has published the Openness Index for the first time, which is provided for by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 14, 2022 No. DP154 ‘On measures to introduce a system to increase and assess the level of openness of the activities of government bodies and organizations’.
The rating assessed the efficiency and effectiveness of the work of 86 government bodies and organizations in the field of ensuring openness on the basis of 8 indicators covering 84 criteria.
For the purpose of comprehensive and high-quality organization of assessment processes, over the past period, the Agency has provided regular methodological and practical assistance to government bodies, contributing to the organization of openness activities at a high level.
Also, for to ensure the impartiality and transparency of the assessment processes, the Decree established the Commission for Assessment of Efficiency and Effectiveness of the Work in Ensuring Openness (the Assessment Commission).
For reference: The Assessment Commission is a collegiate body that makes the final decision on the calculation of the Openness Index based on the results of monitoring and assessing the openness of the activities of government bodies and organizations, formed by a coordinating body composed of highly qualified specialists and experts of several government agencies and organizations.
According to the final results, 15 government bodies were included in ‘green’ category (scoring 71-100 points), 44 organizations placed in ‘yellow’ category (scoring 55-71 points) and 27 government bodies with indicators below 55 points fell into ‘red’ category.
At the workshop, the main attention was paid to the publication of the positive experience of government bodies and organizations in the field of ensuring openness based on the results of the Openness Index, as well as systemic deficiencies in ensuring openness analyzed for to be eliminated in the future work.
Participants were provided with detailed information on issues related to compliance with the requirements of the legislation on openness, timeliness, correctness and completeness of information disclosure on the Index’s assessment indicators.
In particular, the effectiveness of the activities of employees responsible for ensuring openness in government bodies and organizations, the state of posting information on the official websites of government bodies and organizations, the provision of electronic public services, the publication of socially significant information in the designated resources, as well as accountability to society.
The Agency’s specialists provided the necessary recommendations to the participants of the workshop on improving the efficiency of work in the field of ensuring openness, as well as increasing the efficiency of the Public Council.
During the workshop, issues related to ensuring the openness of the budget process by posting data on the official website, posting information on the Open Data Portal, introducing mass communication technologies, using the principles of openness in early detection and prevention of corruption were discussed.