Жорий йилнинг 11 май куни Коррупцияга қарши курашиш агентлигида 70 дан ортиқ давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимларнинг очиқ маълумотлар сиёсати ва уни амалга ошириш механизмлари соҳасидаги салоҳиятини ошириш мақсадида навбатдаги икки кунлик семинар ташкил этилди.
Маълумот учун:  2022 йилда Агентлик томонидан давлат органларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимларини ўқитишга қаратилган 10 та семинар ташкил этилиб, 200 дан ортиқ давлат хизматчилари ўқитилиши таъминланди. Мазкур семинар ана шундай тадбирларнинг мантиқий давомидир.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 14 июндаги “Давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлик даражасини ошириш ва баҳолаш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 154-сон фармонига мувофиқ,  Агентлик томонидан илк бор жорий йилда “Очиқлик индекси” рейтинги эълон қилинди.
Унда  86 та давлат органи ва ташкилотининг очиқликни таъминлаш соҳада амалга ошираётган ишлари самарадорлиги ҳамда натижадорлиги 84 та мезонни қамраб олган 8 та индикатор асосида баҳоланди.
Баҳолаш жараёнларини ҳар томонлама сифатли ташкил этиш мақсадида Агентлик томонидан ўтган давр мобайнида давлат органларига мазкур йўналишда мунтазам методик ва амалий ёрдам кўрсатилиб, ушбу фаолиятни юқори самарадорлик асосида ташкил этишга кўмаклашиб борилди.
Шунингдек, баҳолаш жараёнларининг холис ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида мазкур Фармон билан Очиқликни таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлиги ва натижадорлигини баҳолаш комиссияси ташкил этилди.
Маълумот учун: Баҳолаш комиссияси Очиқлик индексини баҳолаш натижаларини кўриб чиқиш ҳамда Очиқлик индекси бўйича якуний қарор қабул қилувчи коллегиал орган ҳисобланиб, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ахборотлаштириш ва телекоммуникациялар соҳасида назорат инспекцияси, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги мутахассислари, шунингдек Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати ҳамда ННТлар вакилларидан ташкил топган.
Якуний натижаларга кўра, 15 та давлат органининг очиқликни таъминлаш фаолияти “яшил” (71-100 балл), 44 таси “сариқ” (55-71 балл) ва 27 таси “қизил” (55 баллдан паст) самарадорлик кўрсаткичлари билан баҳоланган.
Мазкур семинарда асосий эътибор Очиқлик индекси натижалари асосида давлат органлари ва ташкилотларининг очиқликни таъминлаш соҳасидаги ижобий тажрибасини оммалаштириш, очиқликни таъминлашда йўл қўйилаётган тизимли камчиликларни  таҳлил қилиш ва бартараф этиш, шунингдек,  бу борадаги  фаолиятни янада яхшилаш бўйича тавсия ва тушунтиришлар беришга қаратилди.
Шу мақсадда иштирокчиларга очиқликка оид қонунчилик ҳужжатлари талабларига риоя этиш,  Очиқлик индексининг баҳолаш индикаторларига оид маълумотларни ўз вақтида, тўғри ва тўлиқ эълон қилиб бориш билан боғлиқ масалаларда атрофлича маълумот берилди.
Жумладан, давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимлар фаолиятининг самарадорлиги, давлат органлари ва ташкилотларининг расмий веб-сайтларида ахборотларни жойлаштириш ва электрон давлат хизматлари кўрсатиш ҳолати, ижтимоий аҳамиятга молик маълумотларни қонунчиликда белгиланган ахборот ресурсларида эълон қилиш ва жамоатчилик олдида ҳисобдорлик тизимига оид масалалар муҳокама қилинди.
Мутахассислар томонидан давлат органлари ва ташкилотларида очиқликни таъминлашга масъул бўлган ходимлар, шунингдек, жамоатчилик кенгаши фаолияти самарадорлигини ошириш борасида ҳам зарур тавсиялар берилди.
Семинар мобайнида бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлашга оид маълумотларнинг расмий веб-сайтда жойлаштирилиши, Очиқ маълумотлар порталида маълумотлар жойлаштирилиши, оммавий коммуникация технологияларининг жорий қилиниши, коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш ва уларнинг олдини олишда очиқлик тамойилларидан фойдаланиш ҳолати ҳам кўриб чиқилди.

11 мая текущего года Агентством по противодействию коррупции организован очередной двухдневный семинар с целью повышения квалификации более 70 сотрудников государственных органов и организаций, ответственных за обеспечение открытости.
Для сведения: в 2022 году Агентством организовано 10 семинаров, направленных на обучение сотрудников, ответственных за обеспечение открытости в государственных органах, в которых участвовало более 200 государственных служащих. Данный семинар является логическим продолжением этих мероприятий.
Известно, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 июня 2022 года №УП-154 «О мерах по внедрению системы повышения и оценки уровня открытости деятельности государственных органов и организаций», в этом году Агентством был впервые опубликован рейтинг «Индекса открытости».
Рейтингом оценивалась эффективность и результативность работ 86 государственных органов и организаций в сфере обеспечения открытости на основе 8 индикаторов, охватывающих 84 критерия.
В целях комплексной и качественной организации процессов оценки в течение прошедшего периода Агентство оказывало регулярную методическую и практическую помощь государственным органам в этом направлении, способствуя организации этой деятельности на основе высокой эффективности.
Также в целях обеспечения беспристрастности и прозрачности процессов оценки данным Указом создана Комиссия по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости (Оценочная комиссия).
Для сведения: Оценочная комиссия является коллегиальным органом, принимающим окончательное решение по подсчету Индекса открытости на основе результатов мониторинга и оценки открытости деятельности государственных органов и организаций, формируемым координационным органом, образуемым в составе из высококвалифицированных специалистов и экспертов Агентства, Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций, Министерства финансов и Государственного комитета по статистике, обладающих необходимыми знаниями и опытом.
По итоговым результатам, 15 государственных органов вошли в «зелёную» категорию (71–100 баллов), 44 организации в «жёлтую» (55–71 баллами) и 27 органов с показателями ниже 55 баллов попали в «красную» категорию.
На данном семинаре основное внимание было уделено обнародованию положительного опыта государственных органов и организаций в сфере обеспечения открытости по результатам Индекса открытости, анализу и устранению системных недостатков в обеспечении открытости.
Участникам была предоставлена подробная информация по вопросам, связанным с соблюдением требований законодательства об открытости, своевременности, правильности и полноты раскрытия информации по оценочным индикаторам Индекса.
В частности, эффективность деятельности работников, ответственных за обеспечение открытости в государственных органах и организациях, состояние размещения информации на официальных сайтах государственных органов и организаций, оказание электронных государственных услуг, публикация социально значимых сведений в предусмотренных законодательством информационных ресурсах, а также подотчётность перед обществом.
Специалистами Агентства были даны необходимые рекомендации участникам семинара по повышению эффективности работы в сфере обеспечения открытости, а также повышению эффективности деятельности Общественного совета.
В ходе семинара обсуждались вопросы касательно обеспечения открытости бюджетного процесса путём размещения данных на официальном сайте, размещения информации на Портале открытых данных, внедрения технологий массовой коммуникации, использования принципов открытости при раннем выявлении и предупреждении коррупции.