Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан бюджет буюртмачилари томонидан махсус ахборот порталлари орқали амалга оширилаётган давлат харидларига оид эълонлар доимий равишда ўрганиб борилмоқда.
Вазирлик ва идоралар томонидан 2023 йилнинг январь ойида жами3,05 трлн сўмлик 77 007 та давлат харидлари амалга оширилган бўлиб, шундан 169,8 млрд сўмлик 20 969 та харидлар электрон дўкон, 8,41 млрд сўмлик 725 та харидлар электрон аукцион, 126,5 млрд. сўмлик 932 та харидлар энг яхши таклифни танлаш, 26,38 млрд. сўмлик 1 та харид тендер, 1,86 трлн. сўмлик 27 367 та харидлар ягона етказиб берувчилар билан, 857,57 млрд. сўмлик 27 013 та харидлар тўғридан-тўғри шаклда амалга оширилган.
Ўрганишларда айрим давлат буюртмачилари томонидан давлат харидларини амалга оширишда қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилаётганлиги аниқланмоқда.
Жумладан, Агентлик томонидан 2023 йилнинг январь ойида жами5,4 млрд. сўмлик қонунбузилиш ҳолатларини бартараф қилиш ҳамда келгусида шу каби ҳолатларига йўл қўймаслик ҳақида буюртмачиларга 12 та тақдимнома шунингдек, аниқланган ҳолатларга ҳуқуқий баҳо беришлик учун тўпланган ҳужжатларга ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилган.
Жумладан, Республика ихтисослаштирилган кардиологияилмий-амалий тиббиёт маркази Самарқанд вилояти минтақавий филиали буюртмачилигида махсус ахборот порталига жойлаштирилган 625 млн сўмлик “Ультратовуш тиббий аппарати” харид қилиш бўйича энг яхши таклифларни танлаш юзасидан берилган эълон ўрганилганида, мазкур давлат харидида ўзаро аффилланган шахсларга тегишли тадбиркорлик субъектлари иштирок этиб, ғолибликни қўлга киритганлиги аниқланган.
Шу каби, Ёшлар ишлари агентлиги Нуробод тумани бўлими буюртмачилигида махсус ахборот порталига жойлаштирилган 950 млн сўмлик “Замонавий автобус” харид қилиш бўйича энг яхши таклифларни танлаш юзасидан берилган эълон ўрганилганида мазкур давлат харидида ўзаро ўзаро аффилланган шахсларга тегишли тадбиркорлик субъектлари иштирок этиб, ғолибликни қўлга киритганлиги аниқланган.
Шунингдек, Мирзачўл туман тиббиёт бирлашмаси буюртмачилигида махсус ахборот порталига жойлаштирилган 150 млн сўмлик “Озиқ-овқат етказиб бериш бўйича аутсорсинг хизмати кўрсатиш” юзасидан берилган эълон ўрганилганида мазкур давлат харидида ўзаро аффилланган шахсларга тегишли тадбиркорлик субъектлари иштирок этиб, ғолибликни қўлга киритганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолатларда харид комиссияси томонидан ўзаро аффилланган шахслар харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишдан четлатилмасдан Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонунининг 23-моддаси ва “Рақобат тўғрисида”ги қонунининг 14-моддаси талаблари бузилган.
Агентлик томонидан киритилган тақдимнома ва сўровномалар натижасида 9 та давлат хариди бекор қилинган ҳамда 3 та маъмурий иш қўзғатилган.

Агентство по противодействию коррупции на постоянной основе занимается изучением объявлений о предстоящих государственных закупках, размещаемых государственными заказчиками в электронной системе государственных закупок через специальный информационный портал.
В январе 2023 года министерствами и ведомствами проведено 77 007 государственных закупок на сумму 3,05 трлн сумов. Из них 20 969 закупок на сумму 169,8 млрд сумов осуществлены через электронные магазины, 725 закупок на сумму 8,41 млрд сумов через электронные аукционы, 932 закупки на сумму 126,5 млрд сумов путём отбора наилучшего предложения, одна закупка на сумму 26,38 млрд сумов посредством тендера, 27 367 закупок на 1,86 трлн сумов у единых поставщиков, и 27 013 закупок на сумму 857,57 млрд сумов прямыми договорами.
Изучения выявили случаи нарушения законодательства некоторыми государственными заказчиками при осуществлении государственных закупок.
В частности, в январе 2023 года Агентством направлено 12 представлений заказчикам об устранении фактов нарушений законодательства на общую сумму 5,4 млрд сум и недопущении подобных случаев в будущем, а также собранные материалы отправлены в правоохранительные органы для дачи правовой оценки.
Например, изучение объявления об отборе наилучшего предложения на закупку аппарата ультразвуковой терапии стоимостью 625 млн сумов, размещенного на специальном информационном портале по заказу Самаркандского областного филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии, выявило нарушение законодательства, установив, что в данной государственной закупке участвовали субъекты предпринимательства, принадлежащие взаимно аффилированным лицам, один из которых и стал победителем.
Так же при изучении объявления об отборе наилучшего предложения по закупке «современного» автобуса на сумму 950 млн сумов по заказу Нурабадского районного отдела Агентства по делам молодежи, было установлено, что в данной государственной закупке участвовали субъекты предпринимательства, принадлежащие аффилированным лицам, и один из них стал победителем.
Также при изучении объявления об аутсорсинговой услуге по доставке продуктов питания на сумму 150 млн сумов по заказу Мирзачульского районного медицинского объединения, было установлено, что в данной государственной закупке участвовали субъекты предпринимательства, принадлежащие аффилированным лицам, один из которых и стал победителем.
В всех представленных случаях были нарушены требования статьи 23 Закона «О государственных закупках» и статьи 14 Закона «О конкуренции» Республики Узбекистан.
Агентством были направлены представления и запросы в соответствующие организации, в результате чего было отменено 9 государственных закупок и возбуждено 3 административных дела.