Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июндаги ПФ-6247-сон Фармони билан тасдиқланган Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотлар рўйхатига мувофиқ, махсус автоматлаштирилган фото ва видео қайд этиш дастурий-техник воситалари ўрнатилган аниқ манзиллар, индивидуал тартибда ҳар бир дастурий-техник воситаси қайд этадиган йўл ҳаракати қоидалари бузилиши тури тўғрисидаги маълумотлар очиқ эълон қилиниши белгиланган.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан мазкур маълумотларнинг очиқланиш ҳолати бўйича мунтазам мониторинг олиб борилмоқда.
Шунга кўра, Ички ишлар вазирлиги томонидан жорий йилнинг 25 июль куни ҳолатига Республика ҳудудида ишга туширилган онлайн режимида ишловчи фоторадарлар ва интеллектуал режимида ишловчи камералар тўғрисида эълон қилинган маълумот Агентлик томонидан таҳлил қилинди.
Маълум бўлишича, бугунги кунда республика бўйича жами 746 та онлайн режимида ишловчи фоторадарлар ва интеллектуал режимида ишловчи камералар ишга туширилган.
Шунингдек, фоторадарлар ва интеллектуал режимида ишловчи камераларнинг 23 таси йўл ҳаракати қоидаларига риоя этилишини назорат қилувчи, 723 таси рухсат этилган ҳаракатланиш тезлигига ҳамда йўл ҳаракати қоидаларига риоя этилишини назорат қилишга мўлжалланган стационар радарларни ташкил этади.

Указом Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года № УП-6247 утверждён Перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных, которым предусмотрено публичное обнародование информации о конкретных адресах, по которым установлены специальные автоматизированные программно-технические средства фото- и видеофиксации, информация о характере нарушений ПДД, фиксируемых каждым программно-техническим средством индивидуально.
Агентством по противодействию коррупции на регулярной основе проводится мониторинг состояния обнародования этой информации.
В частности, Агентством была проанализирована опубликованная МВД информация о фоторадарах и камерах, работающих в интеллектуальном режиме, запущенных на территории республики.
По состоянию на 25 июля, по стране установлено в общей сложности 746 фоторадаров и интеллектуальных камер.
23 из общего числа фоторадаров и интеллектуальных камер следят за соблюдением ПДД, 723 — стационарные радары, предназначенные для контроля разрешённой скорости движения и соблюдения правил дорожного движения.