Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Жиззах вилоятида ўтказилган ўрганишда вилоят Кўп тармоқли тиббиёт маркази томонидан тиббиёт ускуналари харид қилишда қонунбузилишларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, мазкур  Тиббиёт маркази 2021 йил 22 декабрдаги шартномага асосан “E.M.S.” МЧЖдан 245,2 млн. сўмга 2021 йилда Германия давлатида ишлаб чиқарилган “Эскулап” моделдаги жарроҳлик ускуналарини харид қилиши белгиланган.
Товар етказиб берувчи МЧЖ томонидан 2021 йил 28 декабрдаги ҳисобварақ-фактурага кўра, ушбу моделдаги жарроҳлик ускуналари Тиббиёт марказига етказилганлиги ҳақида ҳужжат расмийлаштирилган.
Бироқ, ўрганишлар мобайнида  шартномада  қайд этилган жарроҳлик ускуналари аслида мавжуд эмаслиги, янги тиббий ускуна ўрнига эски —  1994 йилда Россия давлатида “Волжский УТЁС”да ишлаб чиқарилган жарроҳлик ускуналари олиб келинганлиги ҳамда улар яроқсиз ҳолатда эканлиги аниқланди.
Тиббиёт марказининг масъул шифокор ва ходимлари ўз раҳбариятига ушбу тиббий ускуналар СанПиН талабларига жавоб бермаслиги ва бошқа ҳолатлар тўғрисида 2022 йил 19 февралда билдиришнома билан мурожаат қилинган бўлишига қарамай, раҳбарият томонидан ҳолат бўйича ҳеч қандай чора кўрилмаган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан тўпланган материаллар Агентлик томонидан қонуний қарор қабул қилиш учун Бош прокуратурага юборилган.
Юқорида қайд этилган ва қўшимча бошқа ҳолатлар юзасидан терговга қадар текширув ўтказилиб, натижаси бўйича прокуратура органлари томонидан Жиззах вилояти Кўп тармоқли тиббиёт маркази мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 167-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилган ва ҳозирги кунда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Агентством по противодействию коррупции было проведено изучение в Джизакской области, в частности изучена госзакупка, проведённая Областным многопрофильным медицинским центром. Изучение выявило нарушение законодательства при закупке медицинского оборудования.
Согласно договору от 22 декабря 2021 года, медицинским центром было принято решение о закупке хирургического оборудования модели «Эскулап», произведённого в 2021 году в Германии, у ООО «E.M.S.» на сумму 245,2 млн сумов.
По счёт-фактуре от 28 декабря 2021 года поставщик выдал документ о том, что хирургическое оборудование данной модели доставлено в Медицинский центр.
Однако в ходе изучения было выявлено, что хирургическое оборудование, указанное в договоре, не было доставлено, вместо него было привезено старое хирургическое оборудование, произведенное в России в 1994 году на ООО «Волжский УТЁС», и которое находилось в непригодном для использования состоянии.
Несмотря на то, что ответственный врач и работники Медицинского центра обратились к руководству с докладной от 19 февраля 2022 года о том, что данное медицинское оборудование не соответствует требованиям СанПиН, никаких действий со стороны руководства предпринято не было.
Собранные по данному делу материалы направлены Агентством в Генеральную прокуратуру.
По вышеуказанным и дополнительным делам была проведена доследственная проверка, по результатам которого Прокуратурой возбуждено уголовное дело в отношении должностных лиц Джизакского областного многопрофильного медицинского центра на основании пункта «а» части 3 статьи 167 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время проводятся следственные действия.