Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Жиззах вилоятида ўтказилган ўрганишда оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида 2022 йилда ажратилган имтиёзли кредит маблағлари ҳисобидан таъминотчиларга ўтказилган айрим ҳолатларда кредитлар мақсадсиз ишлатилганлиги аниқланган.
Ўрганиш натижаси бўйича тўпланган ҳужжатлар қонуний қарор қабул қилиш учун Агентлик томонидан Бош прокуратурага юборилиб, прокуратура органлари билан ҳамкорликда тегишли тадбирлар амалга оширилди.
Хусусан, Жиззах вилоят прокуратураси томонидан ўтказилган терговга қадар текширув натижаси бўйича “B” МЧЖ раҳбари Ж.Х. бир нечта фуқаролар билан шартнома тузиб, товарлар етказиб берилмаган бўлсада сохта электрон ҳисобварақ-фактуралар расмийлаштириб, фуқароларга ажратилган 163 млн.сўм миқдоридаги кредит маблағларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритганлиги аниқланиб, “B” МЧЖ мансабдор шахслари ва бошқаларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “а” банди (Фирибгарлик) ва 228-моддаси 2-қисми “б” банди (Ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Недавнее изучение специалистами Агентства по противодействию коррупции в Джизакской области выявило ряд случаев нецелевого использования кредитных средств, предназначенных для программ развития семейного предпринимательства в 2022 году.
Собранные в результате изучения материалы были направлены Агентством в Генеральную прокуратуру для принятия законного решения, и в сотрудничестве с прокуратурой были предприняты соответствующие меры.
В частности, доследственная проверка, проведенная прокуратурой Джизакской области, установила, что руководитель ООО «В» Ж.Х. заключил договор с несколькими гражданами, и несмотря на то, что товары не были доставлены получателям, оформил фальшивые электронные счета-фактуры, и обманным путём присвоил 163 млн. сум кредитных средств, выделенных гражданам. В отношении должностных и других лиц ООО «В» возбуждено уголовное дело по ст. 168 ч. 3 п. «а»  (мошенничество) и ст. 228 ч. 2 п. «б» (изготовление документов, печатей, бланков, их подделка, продажа или использование) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.