Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг Миср Араб Республикасига амалий ташрифи 12 октябрь куни ҳам давом этди.
Аввал хабар қилганимиздек, ташрифнинг дастлабки куни делегация аъзолари Маъмурий назорат идораси билан учрашишди ҳамда ҳамда ташрифнинг асосий воқеаси томонлар ўртасида идоралараро Меморандумнинг имзоланди.
Делегация аъзолари ташрифнинг навбатдаги кунида Миср Коррупцияга қарши курашиш академияси раҳбарияти ҳамда Коррупцияга қарши курашиш мувофиқлаштириш қўмитаси вакиллари билан учрашди.
Учравув доирасида коррупцияга қарши курашиш бўйича сиёсатни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, соҳага оид стратегия ва дастурларни ижросини мониторинг қилиш, Маъмурий назорат идораси ходимлари ҳамда бошқа давлат хизматчиларини коррупцияга қарши курашиш юзасидан ўқитиш тўғрисида маълумотлар олинди.
Шунингдек, коррупцияга қарши курашиш академияси томонидан барча давлат хизматчилари учун махсус аксилкоррупция курслари ишлаб чиқилгани, прокуратура ва суд органлари ходимлари учун чуқурлаштирилган ўқув курслар жорий этилгани маълум қилинди.
Учрашувда томонлар меморандум доирасида қўшма лойиҳа ишлаб чиққан ҳолда Ўзбекистон Республикасининг давлат хизматчилари учун халқаро стандартларга асосланган коррупцияга қарши курашиш бўйича ўқув дастурларини ишлаб чиқиш ҳамда Миср коррупцияга қарши курашиш академияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш виртуал академиясини ташкил этишда методологик ва ўқув дастурларини ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
Шундан сўнг Коррупцияга қарши курашиш мувофиқлаштириш қўмитаси билан учрашув доирасида Миср аудит идораси, Бош прокуратураси ва Ташқи ишлар вазирлигининг коррупцияга қарши курашишга масъул раҳбарлари билан ўзаро тажриба алмашилди.
Муҳокамалар давомида мазкур идораларнинг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги фаолияти, мувофиқлаштирувчи орган билан ҳамкорлик йўналишлари ҳақида маълумот берилди.
Учрашув сўнггида томонилар ҳамкорликда коррупцияга қарши курашиш соҳасида давлат стратегиясини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш ҳамда давлат харидлари соҳасида қўшма тренинг-семинар ташкил этиш, шунингдек биргаликда тадбирлар учун Миср делегациясини Ўзбекистонга амалий ташрифини ташкил этиш юзасидан келишувга эришдилар.

12 октября продолжился рабочий визит делегации Узбекистана во главе с директором Агентства по противодействию коррупции в Арабскую Республику Египет.
Как мы сообщали ранее, в первый день визита члены делегации встретились с руководством Управления административного контроля, главным событием которого стало подписание межведомственного Меморандума.
На следующий день визита члены делегации встретились с руководством Антикоррупционной академии и представителями Национального координационного комитета по предупреждению и противодействию коррупции.
В рамках встречи египетской стороной была представлена информация о разработке и реализации антикоррупционной политики, мониторинге реализации стратегий и программ, связанных с этим направлением, обучении сотрудников Управления административного контроля и других государственных служащих вопросам борьбы с коррупцией.
Также Антикоррупционная академия сообщила, что организацией разработаны специальные антикоррупционные курсы для всех госслужащих, а также введены курсы углубленного обучения для сотрудников прокуратуры и судебных органов.
На встрече стороны договорились о разработке совместного проекта в рамках меморандума, предусматривающего разработку программ обучения государственных служащих Республики Узбекистан по противодействию коррупции на основе международных стандартов, а также в сотрудничестве с Египетской антикоррупционной академией разработку методических и учебных программ для создания виртуальной антикоррупционной академии в Узбекистане.
Затем, в рамках встречи с представителями Национального координационного комитета по предупреждению и противодействию коррупции состоялся обмен опытом с руководителями отделов Центральной аудиторской организации, Генеральной прокуратуры и Министерства иностранных дел, ответственных за борьбу с коррупцией, которые представили информацию об антикоррупционной деятельности своих ведомств и направлениях сотрудничества с координирующим органом.
По итогам встречи стороны достигли договорённости о разработке и реализации государственной стратегии в сфере противодействия коррупции и организации совместного семинара-тренинга в сфере государственных закупок, а также визита египетской делегации в Узбекистан для совместных мероприятий.