Навоий вилоятида яшовчи фуқаро N.O.ning Навоий вилояти, Хатирчи тумани Халқ таълими бўлими мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатларидан ҳамда бўлимдаги ижтимоий-маънавий муҳитдан норози бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Виртуал қабулхонасига йўллаган мурожаатлари Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан кўриб чиқилди.
Ўрганиш натижасига кўра, муаллифнинг шикоятлари ҳамда тўпланган ҳужжатлар ваколат доирасида кўриб чиқиш учун тегишли идораларга юборилган эди.
Шунга асосан Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Навоий  вилоят бошқармаси томонидан ўтказилган терговга қадар текширишда Хатирчи туман Халқ таълими бўлими мансабдор шахслари ўзаро жиноий тил бириктириб,  2022 йил июнь-декабрь ойларида 43,6 млн сўм миқдоридаги рағбатлантириш ва иш ҳақларини ноқонуний ҳисоблаб, бюджет маблағларини талон-торож қилганликлари аниқланди.
Мазкур ҳолат юзасидан 2023 йил 26 февраль куни Хатирчи туман Халқ таълими бўлими мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 167-моддаси 2-қисм «г» банди билан жиноят иши қўзғатилди.
Ҳозирда ушбу жиноят иши доирасида прокуратура идоралари томонидан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

The Anti-Corruption Agency has studied the appeal of citizen N.O., sent to the Virtual Reception of the President of the Republic of Uzbekistan, in which he expressed dissatisfaction with the actions of officials of the Public Education Department of Khatirchi District, Navoi Region.
The materials collected during the study were sent to the relevant authorities for consideration.
A pre-investigation check conducted by the Navoi Territorial Unit of the Department on Combating Economic Crimes under the General Prosecutor’s Office revealed that officials of the Public Education Department of  Khatirchi District, colluding with each other, in the period from June to December 2022, made payroll of incentives and wages in the amount of 43.6 million soums, thereby embezzling budget funds.
On February 26, 2023, a criminal case was initiated on this fact against officials of the Public Education Department of Khatirchi District in accordance with Article 167, Section 2, paragraph D of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.