Бугун, Коррупцияга қарши курашиш агентлигида Қатар давлати Қонун устуворлиги ва коррупцияга қарши кураш маркази Васийлар кенгаши раиси, БМТнинг коррупциянинг олдини олиш бўйича махсус адвокати Али бин Ал-Маррий раҳбарлигидаги делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад - қатарлик ҳамкорлар билан коррупцияга қарши курашиш ва қонун устуворлигини таъминлаш йўналишида ўзаро тажриба алмашиш ва ҳамкорлик истиқболларини белгилаб олишдан иборат.
Учрашув давомида Али бин ал-Маррий давлатимиз раҳбарининг сиёсий иродаси билан мазкур соҳада амалга оширилаётган муҳим чора-тадбирларни юқори баҳолаб, Ўзбекистоннинг минтақа мамлакатлари орасида соҳада сезиларли ижобий натижаларга эришаётгани, бу эса коррупцияга қарши курашишга оид халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрни йилдан-йилга кўтарилаётганида акс этаётганини ҳам алоҳида эътироф этди.
Шунингдек, мулоқот доирасида коррупцияга қарши курашиш соҳасида таъсис этилган махсус халқаро мукофотнинг тақдирлаш маросимларининг навбатдагисини Ўзбекистонда ташкил этиш масаласи муҳокама қилинди.
Агентлик директори А.Бурханов бундай муҳим тадбирнинг мамлакатимизда ўтказилиши ҳамда Ўзбекистон коррупцияга қарши курашиш бўйича етакчи хорижий ва халқаро экспертлар, жамоатчилик фаоллари учун ўзаро мулоқот майдонига айланиши дунё ҳамжамиятининг коррупцияга қарши курашишдаги саъй-ҳаракатларини янада бирлаштириш ва кучайтиришга ҳисса қўшишидан мамнун эканлигини алоҳида  қайд этди.
Шундан сўнг томонлар ўртасида келгусида коррупцияга қарши курашиш соҳасида тажриба алмашиш, Агентлик ходимларининг салоҳияти ва малакасини оширишга қаратилган ўқув дастурлар, стажировка ҳамда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда бошқа йўналишларда ҳамкорлик қилиш масалаларида музокаралар ўтказилди.
Шунингдек, жорий йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон делегациясининг Қатар давлатига ташрифини ташкил этиш, ташриф доирасида Қатар давлатининг коррупцияга қарши курашишга масъул бўлган бир қатор давлат идоралари билан ўзаро ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилишга келишиб олинди.
Учрашув якунида икки томон ўртасида самарали ҳамкорлик йўлга қўйилиши мамлакатларимиз учун бирдай манфаатли эканлиги таъкидланди.

The Anti-Corruption Agency hosted a meeting August 24 with a delegation of Qatar led by Ali Bin Fetais Al-Marri, Chairman of the Board of Trustees of the Rule of Law and Anti-Corruption Center, United Nations Office on Drugs and Crime Special Advocate on the Prevention of Corruption.
The main purpose of the meeting was to exchange experience and identify prospects for cooperation with Qatari partners in combating corruption and ensuring the rule of law.
During the meeting, Ali Bin Fetais Al-Marri highly appreciated the important measures being taken in this area with the political will of the head of our country, and noted that Uzbekistan is achieving significant positive results in this area among the countries of the region, which is reflected in the annual increase in its position in international rankings and indices related to the fight against corruption.
Also, within the framework of the dialogue, the issue of organizing in Uzbekistan the next ceremony of presenting a special international award established in the field of combating corruption was discussed.
Akmal Burkhanov, Director of the Anti-Corruption Agency, noted that he was especially pleased that such an important event would be held in our country and that Uzbekistan would become a platform for interaction between leading foreign and international anti-corruption experts and public activists, who would further unite and strengthen the efforts of the world community in the fight with corruption.
After that, the parties held negotiations on the future exchange of experience in the field of combating corruption, the implementation of trainings, internships and joint projects aimed at increasing the potential and qualifications of the Agency officers, as well as cooperation in other areas.
The parties reached an agreement to organize a visit of the delegation of Uzbekistan to Qatar this September, within the framework of which the prospects for mutual cooperation with a number of government bodies of this country responsible for the fight against corruption will be discussed.
At the end of the meeting, it was noted that effective cooperation between Uzbekistan and Qatar is mutually beneficial for both countries.