Жорий йилнинг 6 январь куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда дастлаб Кенгашнинг 2022 йил тўртинчи чоракдаги фаолияти таҳлил қилинди.
Таъкидлаш жоиз, мазкур давр мобайнида Кенгаш томонидан коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган сиёсат ва чора-тадбирларнинг самарадорлигини оширишга фаол кўмаклашилди.
Жумладан,  ёшларнинг коррупцияга нисбатан муносабатини ўрганишга бағишланган сўров шакллантирилди, Кенгаш аъзолари Агентлик томонидан ташкил этилган форум ва семинарларда, Коррупцияга қарши курашиш медиа ҳафталиги доирасида ташкил этилган тадбирларда, шунингдек, ёшлар ўртасида коррупцияга қарши курашишга қаратилган акция ва флешмобларни оммалаштиришда, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар муҳокамаларида  ўз таклиф ва ташаббуслари билан фаол  иштирок этди.
Йиғилишда Кенгаш фаолиятининг бу йилги устувор йўналишлари, амалга оширилиши лозим бўлган муҳим мақсад-вазифалар ҳам белгилаб олинди.
Шунингдек, йиғилишда ташкилий масала ҳам кўриб чиқилди. Унга кўра, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раисининг ўринбосари Шуҳрат Полванов бошқа ишга ўтгани муносабати билан Жамоатчилик кенгаши раислигига янги номзодни сайлаш масаласи муҳокама қилинди.
Якунда  Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти директори Фозилжон Отахонов бир овоздан Кенгашнинг янги раиси этиб сайланди.

6 января текущего года состоялось очередное заседание Общественного совета при Агентстве по противодействию коррупции, в ходе которого была проанализирована деятельность Совета за четвертый квартал 2022 года.
Следует отметить, что в этот период Совет активно способствовал повышению эффективности мер по предупреждению и борьбе с коррупцией.
В частности, Советом был разработан опросник, посвященный изучению отношения молодежи к коррупции, члены Совета участвовали в форумах и семинарах, организованных Агентством, в мероприятиях, организованных в рамках Антикоррупционной недели, а также в обсуждениях нормативно-правовых актов, в акциях и флешмобах, направленных на популяризацию борьбы с коррупцией среди молодежи.
На заседании были определены приоритетные направления деятельности Совета на 2023 год, цели и задачи.
Участники заседания также обсудили организационные вопросы. Был обсуждён вопрос о рассмотрении новой кандидатуры на пост председателя Общественного совета в связи с переходом на другую работу действующего председателя Совета, заместителя председателя Комитета по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Шухрата Полванова.
В итоге новым председателем Совета единогласно был избран директор Института проблем законодательства и парламентских исследований Фозилжон Отахонов.