Жорий йилнинг 6 январь куни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда дастлаб Кенгашнинг 2022 йил тўртинчи чоракдаги фаолияти таҳлил қилинди.
Таъкидлаш жоиз, мазкур давр мобайнида Кенгаш томонидан коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган сиёсат ва чора-тадбирларнинг самарадорлигини оширишга фаол кўмаклашилди.
Жумладан,  ёшларнинг коррупцияга нисбатан муносабатини ўрганишга бағишланган сўров шакллантирилди, Кенгаш аъзолари Агентлик томонидан ташкил этилган форум ва семинарларда, Коррупцияга қарши курашиш медиа ҳафталиги доирасида ташкил этилган тадбирларда, шунингдек, ёшлар ўртасида коррупцияга қарши курашишга қаратилган акция ва флешмобларни оммалаштиришда, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар муҳокамаларида  ўз таклиф ва ташаббуслари билан фаол  иштирок этди.
Йиғилишда Кенгаш фаолиятининг бу йилги устувор йўналишлари, амалга оширилиши лозим бўлган муҳим мақсад-вазифалар ҳам белгилаб олинди.
Шунингдек, йиғилишда ташкилий масала ҳам кўриб чиқилди. Унга кўра, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раисининг ўринбосари Шуҳрат Полванов бошқа ишга ўтгани муносабати билан Жамоатчилик кенгаши раислигига янги номзодни сайлаш масаласи муҳокама қилинди.
Якунда  Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти директори Фозилжон Отахонов бир овоздан Кенгашнинг янги раиси этиб сайланди.

This January 6, a regular meeting of the Public Council under the Anti-Corruption Agency was held, which analyzed the activities of the Council for the fourth quarter of 2022.
It is worth noting that during this period the Council actively contributed to improving the effectiveness of measures to prevent and combat corruption.
In particular, the Council developed a questionnaire to study the attitude of young people to corruption, members of the Council participated in forums and seminars organized by the Agency, as well as involved in the Anti-Corruption Week. They took part in the discussions of regulations, and in actions and flash mobs aimed at to popularize the fight against corruption among young people.
The meeting determined the priority areas for the Council’s activities for 2023, goals and objectives.
The meeting participants also discussed organizational issues. In particular, the issue of considering a new candidate for the post of Chair of the Public Council due to the transfer to another job of the current Chair of the Council, Deputy Chairman of the Committee for Combating Corruption and Judicial-Legal Issues of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Shukhrat Polvanov was discussed.
Foziljon Otakhonov, Director of the Legislation and Parliamentary Research Institute, was unanimously elected as a new Chair of the Council.