Давлат дастурида белгиланган чора-тадбирларни самарали ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказилди
Коррупцияга қарши курашиш агентлигида 2023 йилнинг 27 ноябрь куни қабул қилинган ПФ-200-сон  Президент Фармони билан тасдиқланган Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2023-2024 йилларга мўлжалланган давлат дастурида белгиланган чора-тадбирларни самарали ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказилди.
Унда Агентлик масъул ходимлари, Агентлик ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши иштирок этди.
Таъкидланганидек, мазкур Фармон билан 2023 йил 1 декабрдан  бошлаб Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган ижтимоий аҳамиятга молик маълумотлар сони 40 тага етказилди. Йиғилишда ушбу рўйхатни янада кенгайтиришни таъминлаш бўйича ишларни изчил давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Коррупцияга қарши курашиш соҳасида илмий тадқиқотлар, ижтимоий сўровлар ўтказиш амалиётини тизимли йўлга қўйиш, давлат аппарати ва фуқаролик жамияти институтларининг ушбу хавфли иллат билан курашдаги куч ва имкониятларини бирлаштириш, қонунчиликдаги жазони оғирлаштириш ёки енгиллаштиришга оид нормаларни қўллаш жараёнидаги инсон омилини бартараф этиш масалалари ҳам кун тартибидан ўрин олди.
Мулоқот мобайнида Давлат дастурига асосан Агентлик томонидан ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш  бўйича 2030 йилгача мўлжалланган Миллий стратегияси лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, Стратегия лойиҳасида қонунчиликни такомиллаштириш, давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятининг очиқлиги ва ҳисобдорлигини таъминлаш, жамоатчилик назоратини амалга ошириш механизмларини такомиллаштириш, давлат органлари ва ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш чораларини кучайтириш, коррупцияга қарши курашиш фаолиятига замонавий шакл ва иш усулларини ҳамда илғор ахборот технологияларини кенг жорий этиш, соҳада халқаро ҳамкорликни ривожлантириш каби йўналишларда бир қатор муҳим мақсад ва вазифалар белгиланмоқда.
Йиғилишда Миллий стратегиянинг устувор йўналишлари, мақсадли кўрсаткичлари ҳамда кутилаётган натижалар атрофлича муҳокама қилинди.
Иштирокчилар томонидан Стратегияни янада такомиллаштиришга қаратилган бир қатор таклифлар илгари сурилди. Хусусан, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари “Эзгулик” жамияти раиси А.Ташанов, “Мадад” ННТ директори Тулкин Турсунов, Менинг юртим телеканали журналисти Юлдуз Олимовалар томонидан коррупцияга қарши курашишда парламент назоратини кучайтириш, фуқаролик жамияти ҳамда демократик институтлар, оммавий ахборот воситалари фаоллигини ошириш, халқаро ҳамкорлар билан амалга ошириладиган лойиҳаларни аниқ белгилаш юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Шунингдек, кенгаш аъзолари томонидан 20 январга қадар қўшимча фикр ҳамда мулоҳазалар ёзма шаклда тақдим этилиши маълум қилинди.

Состоялось совещание по вопросам эффективного повышения эффективности мероприятий, предусмотренных в государственной программе
Агентство по противодействию коррупции провело совещание, посвященное вопросам эффективного усиления мер, предусмотренных в Государственной программе по противодействию коррупции на 2023-2024 годы, утвержденной Указом Президента УП-200, принятым 27 ноября 2023 года.
В нем приняли участие ответственные сотрудники агентства, общественный совет при агентстве.
Как отмечается, Указ довел количество социально значимых данных до 40, которые должны размещаться в качестве открытых данных с 1 декабря 2023 года. На совещании была отмечена необходимость последовательного продолжения работы по обеспечению дальнейшего расширения этого перечня.
Вопросы научных исследований в области противодействия коррупции, систематического внедрения практики проведения социальных опросов, объединения власти и возможностей государственного аппарата и институтов гражданского общества в борьбе с этим опасным злодеянием, устранения человеческого фактора в процессе применения норм, связанных с отягчением или смягчением наказания в законе также имело место в повестке дня.
В ходе диалога также был обсужден проект национальной стратегии Республики Узбекистан по противодействию коррупции, разработанный Агентством в соответствии с Государственной программой.
Отмечается, что проект стратегии ставит ряд важных целей и задач в таких областях, как совершенствование законодательства, обеспечение открытости и подотчетности деятельности государственных органов и организаций, совершенствование механизмов общественного контроля, усиление антикоррупционных мер в государственных органах и организациях, широкое внедрение современных форм и методов работы и передовые информационные технологии, развитие международного сотрудничества в области.
На встрече были подробно обсуждены приоритеты, целевые показатели и ожидаемые результаты Национальной стратегии.
Участниками был выдвинут ряд предложений, направленных на дальнейшее совершенствование стратегии. В частности, с комментариями выступили председатель Общества прав человека Узбекистана "Эзгулик"  А. Ташанов, директор ННТ "Мадад" Тулкин Турсунов, журналист телеканала "Менинг юртим" Юлдуз Олимов об усилении парламентского контроля в борьбе с коррупцией, повышении активности гражданского общества и демократических институтов, средства массовой информации и четкое определение проектов, которые будут осуществляться совместно с международными партнерами.
Было также объявлено, что дополнительные отзывы будут представлены членами совета в письменном виде к 20 января.