Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўтказилган ўрганишда Ховос тумани 2-сон касб-ҳунар мактаби буюртмачилигида 2023 йил 30 май куни ўтказилган 300 млн сўмлик давлат харидида иштирок этган тадбиркорлардан 2 нафарининг барча ҳужжатлари харид комиссияси томонидан фойдаланилган компьютернинг IP-манзили орқали электрон платформага юкланганлиги аниқланди.
Натижада Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг:
▫️10-моддаси (рақобат ва холислик принципи);
▫️14-моддаси (манфаатлар тўқнашуви);
▫️46-моддаси (давлат харидлари жараёнидаги чекловлар) талаблари бузилганлиги ва бошқа қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилган.
Мазкур ҳолат бўйича 14 июнь куни харид комиссиясининг баённомасини бекор қилиш тўғрисида буюртмачига тақдимнома киритилди ва қонуний чора кўриш учун тўпланган ҳужжатлар Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига юборилди.
Шунингдек, ҳолат юзасидан хизмат текшируви ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига сўровнома киритилди.
Агентликнинг тақдимномасига биноан Ховос тумани 2-сон касб-ҳунар мактаби томонидан 16 июнь куни харид комиссиясининг баённомаси бекор қилинган.

The study by the Anti-Corruption Agency of public procurement in the amount of 300 million soums, conducted on May 30, 2023 by vocational school No. 2 of Khovos District, has revealed that the documents of two participants in the competition were uploaded to the electronic platform through the IP address of the computer used by the Procurement Commission.
As a result, the requirements of Articles 10,14 and 46 of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Public Procurement’ were violated.
In this regard, on June 14, the Anti-Corruption Agency submitted a statutory notice to the customer to cancel the Protocol of the Procurement Commission, and the collected materials were sent to the Department on Combating Economic Crimes under the General Prosecutor’s Office.
Also, an enquiry was sent to the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan for an internal audit.
On June 16, vocational school No. 2 of Khovos District annulled the Protocol of the Procurement Commission.