Жорий йилнинг 25 август куни  Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ходимлари учун  “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси тўғрисида”ги Қонуннинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятига бағишланган семинар ўтказилди.
Унда Адлия вазирлигининг масъул ходими томонидан қонун билан тартибга солинаётган масалалар:
· норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизасининг асосий принциплари;
·     коррупцияга қарши экспертиза ўтказадиган органлар ва уларнинг ваколатлари;
·     норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги ва уларнинг лойиҳаларидаги коррупцияни келтириб чиқарувчи омиллар;
·     коррупцияга қарши экспертизани ўтказиш тартиби;
·     ушбу қонунни бузганлик учун жавобгарлик ҳамда белгиланган талабларга риоя этилиши устидан мониторинг юзасидан тақдимот қилинди.
Семинар мобайнида   норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг коррупцияга қарши экспертизасини ўтказишда Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг ваколатлари батафсил кўриб чиқилди.
Қонунга кўра, Агентлик давлат органлари ва ташкилотлари томонидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизаси ўтказилиши чоғида уларга Адлия вазирлиги билан биргаликда услубий ёрдам кўрсатади.

25 августа текущего года для сотрудников Агентства по противодействию коррупции был проведён семинар, посвящённый сути и значению Закона «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
В рамках семинара ответственный сотрудник Министерства юстиции выступил с презентацией по следующим направлениям:
• основные принципы антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов;
• органы, проводящие антикоррупционную экспертизу, и их полномочия;
• факторы, вызывающие коррупцию в нормативно-правовых актах и ​​их проектах;
• порядок проведения антикоррупционной экспертизы;
• ответственность за нарушение настоящего закона и контроль за соблюдением установленных требований.
В ходе семинара были подробно рассмотрены компетенции Агентства по противодействию коррупции при проведении антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов.
Согласно закону, Агентство совместно с Министерством юстиции оказывает методическую поддержку государственным органам и организациям при проведении антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов.