Ўзбекистон ҳукумати мамлакатда мева-сабзавотчилик тармоғида қўшилган қиймат занжири яратишни ривожлантириш лойиҳасини молиялаштириш учун Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA)дан 200 млн АҚШ доллари миқдорида имтиёзли қарз жалб қилади.
Лойиҳада иштирок этувчи молия ташкилотларига кредитлар ўзбек сўмида тақдим этилади.
АҚШ долларига нисбатан ўзбек сўмининг валюта курси тебранишлари туфайли юзага келадиган харажатлар республика бюджети ҳисобидан қопланади.
Кредитлар лойиҳа ташаббускорларига Марказий банкнинг асосий ставкасида ажратилади.
Лойиҳа республиканинг барча вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида амалга оширилади.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги лойиҳа доирасида ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш устидан доимий назорат ўрнатади.

Правительство Узбекистана привлечёт льготный кредит в размере 200 млн долларов США от Японского агентства международного сотрудничества (JICA) для финансирования проекта по развитию создания цепочки добавленной стоимости в отрасли плодоовощеводства страны.
Кредиты финансовым организациям, участвующим в проекте, будут предоставлены в узбекских сумах.
Расходы, вызванные колебаниями курса узбекского сума по отношению к доллару США, будут покрываться за счёт республиканского бюджета.
Кредиты будут выделяться инициаторам проектов по курсу Центрального банка.
Проект будет реализован во всех регионах страны и Республике Каракалпакстан.
Агентство по противодействию коррупции установит постоянный контроль за обеспечением открытости и прозрачности целевого расходования средств, выделенных в рамках проекта.