Сўнгги пайтларда ижтимоий тармоқларда давлат органлари ва ташкилотлари томонидан ОАВ ҳамда блогерлар орқали ўз фаолиятига оид маълумотларни эълон қилиш ёки бошқа турдаги реклама хизматлари учун сарфлаган харажатлари юзасидан хабарлар эълон қилинди.
Мазкур ҳолатлар Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан ўрганилганда, ташкилий тузилмасида ахборот хизмати штат бирликлари мавжуд бўлсада, айрим давлат идоралари ёки давлат иштирокидаги корхоналар томонидан Интернет нашрлари ва реклама агентликлари билан йирик миқдордаги тўғридан-тўғри шартномалар тузилгани аниқланди.
Хусусан, кенг аудиторияга эга ахборот ресурсларига ўз фаолиятига доир маълумот, PR мақолаларни жойлаштириш мақсадида давлат бошқаруви органлари 50-700 млн сўмгача, вилоят ҳокимликлари 50-100 млн сўмгача, айрим давлат иштирокидаги корхоналар эса 3-4 млрд сўмгача бўлган миқдордаги шартномалар имзолаган.
Ушбу шартномаларга мувофиқ, ОАВнинг аудиторияси, нуфузи ва бошқа бир қатор кўрсаткичларидан келиб чиқиб, 1 та ахборот (мақола)  жойлаштириш ёки бошқа турдаги PR хизматлари учун нархлар ўртача 1,5 млн сўмдан 30 млн сўмгача бўлган миқдорларни ташкил этган.
Ваҳоланки, қонунчиликда давлат ва хўжалик бошқаруви органлари ахборот хизматининг асосий вазифалари белгилаб берилган бўлиб, юқорида қайд қилинган шартномалар предмети аслида ахборот хизматининг функционал вазифаси ҳисобланади.
Эътиборлиси, ушбу шартномаларнинг аксарияти тўғридан-тўғри тузилган бўлиб, айрим шартномалар бўйича маблағлар ажратилишининг ҳуқуқий асослари мавжуд эмаслиги аниқланди.
Хусусан бюджет ташкилотларига тегишли бўлган жамғармаларнинг Низомида ушбу мақсадларга пул маблағлари ажратиш назарда тутилмаган.
Ушбу ҳолатлар маблағларнинг мақсадсиз сарфланишига олиб келганлиги билан бир қаторда турли коррупциявий омилларни келтириб чиқишига сабаб бўлган.
Шу билан бирга, етакчи ОАВлар билан шартномаларнинг имзоланиши кенг жамоатчилик, шу жумладан, мазкур ОАВлар томонидан буюртмачи ташкилот фаолияти устидан самарали жамоатчилик назоратини амалга оширишга салбий таъсирини кўрсатади.
Ўрганиш натижалари бўйича аниқланган ҳолатлар амалдаги қонунчилик нормаларига мувофиқ асосли сарфланганлигини кўриб чиқиш учун Иқтисодиёт ва молия вазирлигига юборилди.
Шунингдек, ушбу соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш юзасидан таклифлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритилди.
Жумладан, барча давлат органлари ва ташкилотлари томонидан ОАВ, реклама агентликлари ва бошқа тадбиркорлик субъектлари билан матбуот анжумани, брифинг, мавзули телекўрсатув ва бошқа тадбирларни ўтказиш, реклама жойлаштириш, мақола чоп этиш юзасидан тузилган шартномалар тўғрисидаги маълумотларни белгиланган ресурс ва муддатларда мажбурий равишда очиқ эълон қилиб бориш тартибини жорий қилиш таклиф этилмоқда.

В последнее время в социальных сетях всё чаще стали появляться сообщения о расходах государственных органов и организаций на публикацию в СМИ информации о своей деятельности или на другие виды рекламных услуг.
Агентством по противодействию коррупции было проведено изучение ситуации и установлено, что, несмотря на наличие в организационной структуре Пресс-службы, некоторыми государственными органами и предприятиями с государственной долей были заключены прямые договоры с интернет-изданиями и рекламными агентствами на крупные суммы.  В частности, в целях размещения информации о своей деятельности и PR-статей на информационных ресурсах с широкой аудиторией органами государственного управления заключены договоры на сумму до 50-700 млн сумов, областными хокимиятами до 50-100 млн сумов, а некоторыми предприятиями с государственной долей до 3-4 млрд сум.
По этим договорам, исходя из аудитории и репутации СМИ, а также ряда других показателей, цены на размещение одной информации (статьи) или иных видов PR-услуг составляли в среднем от 1,5 млн сумов до 30 млн сумов. Предметом вышеуказанных договоров фактически является функциональная задача Пресс-службы органов государственного и хозяйственного управления, которая чётко определена законодательством Республики Узбекистан. Примечательно, что большая часть этих договоров была заключена напрямую, и было установлено отсутствие законных оснований для выделения денежных средств по некоторым договорам.
В частности, уставом фондов бюджетных организаций не предусмотрено выделение средств на эти цели. Эти ситуации привели к нецелевому использованию средств, а также к различным коррупционным факторам. В то же время заключение договоров с ведущими СМИ негативно сказывается на действенном общественном контроле за деятельностью этих организаций со стороны широкой общественности, в том числе и СМИ. Материалы с результатами изучения направлены в Министерство экономики и финансов для рассмотрения вопроса о целесообразности расходования в соответствии с действующими правовыми нормами.
Также в Администрацию Президента Республики Узбекистан внесены предложения по совершенствованию законодательства в данной сфере. В частности, предлагается ввести порядок обязательного публичного размещения в указанных ресурсах и сроках информации о договорах, заключённых всеми государственными органами и организациями со средствами массовой информации, рекламными агентствами и иными субъектами предпринимательства о проведении пресс-конференций, брифингов, тематических телепередач и иных мероприятий, размещении рекламы, публикации статей.